Ненад Ђорђевић градски већник, гостујући у Јутарњем програму наше телевизије, говорио је о уређењу Спортског центра али и о новим дечјим игралиштима која ће бити направљена у граду у наредном периоду.
Према Закону о одржавању дечјих игралишта постоје нови стандарди који су веома ригорозни. На територији Града има 35 таквих игралишта и у наредном периоду радиће се на томе да све поломљене справе буду уклоњене и замењене новим, како би игралишта била безбедна и сигурна за децу,каже Ненад Ђорђевић градски већник.
-Уредићемо кошаркашки терен у насељу Чешељ и изградићемо ново дечје игралиште са тобоганом и округлом љуљашком, биће и клацкалица, клупица около. Постојећи кошаркашки терен на тој локацији ћемо преуредити, пресвући,поставићемо нове кошаркашке табле и уредити комплетно простор на задовољство младих који живе у том делу града. У улици Генерала Белимарковића се налази парцела од 200 метара квадратних у власништву града где ће такође бити направљено дечје игралиште. У насељу Ледене стене у плану је да се постојеће игралиште преуреди и да се замене справе за играње које су тренутно у веома лошем стању и небезбедне за децу.''
На простору код Спортског центра наставља се са уређењем спортских терена,како би у периоду пред нама могао маскимално да се користи, каже већник.
- Наручени су контејнери за одлагање смећа ,клупе су набављене и требало би ускоро да се наместе. Осветљење је спремно и наручена је нова косилица. Ова зелена површина биће безбедна за децу и фукционална током лепих дана који су пред нама. Раније је ту било неосветљено и небезбедно и били смо у обавези да средимо тај простор, додаје наш саговорник.
Наручено је седам нових справа за теретану на отвореном која увелико функционише и која је смештена поред малог фудбалског игралишта на Спортском центру а у плану је да се три оштећена тобогана замене новим, како би деца могла безбедно и несметано да се играју, додаје већник.
Велики успех постигли су ученици Oсновне школе'' Светозар Марковић'' на такмичењу светског типа, под називом Brainfinity, пласиравши се у финале. За сада су први, а надају се да ће тако бити и јуна у Београду.
Они су креативни, паметни, дешифранти, брокери, истраживачи, једном речју, они су сјајни, а зову се 4С. Они су потврда бесконачних могућности мозга, како се и само такмичење зове, Brainfinity. Зову се Младен, Јана, Петар и Сара и сви се презивају на С, па одатле и име 4С.
-У задацима ми се допало то што су интересантни, што нису као обични задаци из математике, свидело ми се што треба да се размишља. Те задатке, ако је неко интелигентан, а не воли математику, он ће ипак моћи добро да их уради, јер они нису толико везани за математику, колико за логичко расуђивање, каже Младен.
Берза је била веома занимљиво такмичење. То је била онлајн берза, имали смо 20 хиљада долара на располагању и улагали смо их у акције. Нисмо куповали одмах много акција него по мало, оне које су тражене и којима вредност расте. Та берза је трајала месец дана и ту смо освојили прво место и победили смо, чак и оне који су је направили, каже Јана.
Ово такмичење је мање стресно и имамо доста времена да радимо задатке, месец дана, док на такмичењу имамо два сата и немамо помоћ интернета, задаци су логични и раде се преко комјутера, каже Петар.
Ово такмичење ми је било врло занимљиво. Ми смо били најбољи другари и тако смо се спојили, више смо разговарали и научили смо нешто ново, каже Сара.
Ради се о креативном решавању логичних задатака, а услов за такмичење је да сваки тим има свог наставника ментора, који им је подршка и током изазова и током финала.
-Ово такмичење се веома разликује од класичних такмичења. Ја сам наставница математике и разлика је у томе што се овде развија логичко расуђивање и истраживање код деце. Деца сама истражују задатке, решавају их, на располагању су им сва могућа средства, помоћ ментора, родитеља, интернета. Трећу годину се организује у Србији, а ове године је била велиак конкуренција. каже менторка Доминка Трајковић.
Екипа школе ''Светозар Марковић'' је међу 130 екипа обезбедила пласман у финале. Остаје нам само да им пожелимо срећу у финалу.
У циљу припреме ученика осмог разреда, наставника и школа за завршни испит, пробни завршни испит биће одржан у свим основним школама по следећем распореду:
Решавање тестова траје 120 минута.
Пробни завршни испит одржаће се у школи, у групама ученика, не већим од 15, уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Пробни завршни испит верна је симулација процеса завршног испита, где ученици и запослени пролазе кроз утврђене процедуре испита – време доласка, потребан прибор, поступање и правила пре, у време и након завршног испита, организација простора и рада, улоге одељењског старешине, дежурних наставника, супервизора и друго. Циљ организовања пробног завршног испита је и провера колико су ученици у овом тренутку спремни за завршни испит и на чему треба радити у наредном периоду.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања припремили су испитни материјал који је достављен школама преко надлежних школских управа.
Полазници трећег циклуса програма функционално основно образовање одраслих (ФООО), у оквиру пробног завршног испита, у петак, 9. априла 2021. године, у 13 часова, полагаће јединствени тест који садржи задатке из предмета Српски језик, односно матерњи језик, из предмета Математика и из природних и друштвених наука који обухватају садржај из наставних предмета Биологије, Географије, Историје, Физике и Хемије, као и опште компетенције, заједничке за поједине природне и друштвене науке.
Извор: сајт Министарства просвете, науке и технолошког развоја
Ученици шестог разреда ОШ „Светозар Марковић“ из Врања остварили велики успех. Пласирали су се у финале Brainfinity такмичења.
Ово такмичење је светског типа, а од прошле године први пут се организује и у Србији. Организатор је Институт за модерно образовање.
Основна школа „Светозар Марковић“ се ове године први пут пријавила и ученици шестог разреда, односно екипа под именом 4С освојила је прво место у досадашњем делу такмичења. Очекује их финале у Београду.
Brainfinity je аутентично такмичење намењено свим петацима, шестацима, седмацима, осмацима и средњошколцима који желе да се опробају у креативном решавању логичких задатака и да за то освоје вредне награде. Услов за учешће је да сваки тим има свог наставника који ће их усмеравати и пратити њихово учешће на такмичењу. Њихов наставник-ментор им је највећа подршка и током изазова и током финалног надметања.
Тим 4С Основне школе „Светозар Марковић“ предводи њихова наставница математике Доминика Трајковић. Она не крије задовољство због успеха својих ученика.
- Када су се пријавили као група, имали су задатак да осмисле лого своје групе и сваког месеца од септембра до марта су добијали по један задатак. Учествовало је 50 екипа, а само пет иде на финале у Београд, међу њима и наша екипа из Врања“, каже наставница математике.
- Ово такмичење подстиче креативност, колаборацију и логичко расуђивање. Тим пре је ово велики успех наших ученика, наше школе али и града, каже директорка школе Тијана Ђокић.
Због епидемиолошке ситуације, досадашњи ток такмичења одржаван је онлајн. О детаљима финала знаће се у наредном периоду.
Дан студената, 4. април, обележава се у знак сећања на велике демонстрације које су студенти у Београду организовали 4. априла 1936. године, када је у протесту, због јачања фашизма у Немачкој, убијен студент права Жарко Мариновић. Тим поводом професор доктор Милош Николић, менаџер Студије на даљину ПЕП упутио је честитику свим академским грађанима:
"Поводом данашњег празника, који баштини најузвишеније идеје, а које су млади одувек најбоље разумели у сваком друштву, желим вам добро здравље, али и добру фокусираност на стицaње нових знања у овим тешким околностима које су задесиле човечанство. Учење је увек била најбоља инвестиција сваког појединца која резултира немерљиво великим бољитком за цело друштво", истакао је Николић у честитки.
Дан студената обележава се 4. априла, у знак сећања на велике демонстрације које су београдски студенти организовали 1936. године због нарастајућег фашизма у Европи.
У протесту испред Патолошког института Медицинског факултета, убијен је у сукобима који су се догодили тог дана, 25-годишњи Жарко Мариновић, студент права.
Oве године, Дан студената протиче без јавних програма и манифестација због противпандемијских мера. Ипак, не и без активности.
Координатор врањске Канцеларије за младе Лука Трајковић, састао се са представницима Педагошког факултета (Анђела Протић), Академије техничко-васпитачко струковних студија (Лидија Стојановић) и Економског факултета из Суботице одељења у Врању (Теодора Пауновић).
Они су поручили свим студентима да наставе да улажу у себе и своје образовање и да не одустају од својих циљева.
Град Врање од 2017. године има традицију награђивања најуспешних студената, а према речима првих људи града, овај тренд ће се наставити и у наредном периоду.
На републичком нивоу у току је јавна расправа о изменама и допунама Закона о високом образовању, као и о Нацрту закона о студентском организовању, који у центар ставља студента а којим се по први пут у Србији уређује положај и финансирања студентских организација и дефинише начин и поступак избора за Студентски парламент.
Први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић обратио се данас видео поруком на студентској онлајн конференцији посвећеној дуалном образовању на високошколским установама и указао на области на којима Министарство ради, а које су од интереса за студенте, јер тичу се нових могућности за образовање и нових оквира за учешће студената, не само у универзитетском животу, већ и у креирању јавних политика.
Министар је најавио да ће прва новина бити доступна студентима већ од наредне академске године, а тиче се дуалних студија. „Оно што добијете кроз овај модел јесте спремност да се суочите са свим радним обавезама на послу, јер познајете процес и систем рада, начин и канале комуникације”, рекао је Ружић и објаснио да овај начин студирања подразумева теоријску наставу, рад у компанији и менторство.
Израда и креирање студијских програма је сада у рукама факултета и компанија које траже заједнички интерес за реализацију оваквих студијских програма. Интересовања има и верујем да ћемо већ од октобра 2021/2022. године имати прве студијске програме у области одевног инжењерства и дизајна, ваздухопловног машинства и пејзажне архитектуре”, рекао је министар.
Ружић је рекао са су Србија и њени студенти на сигурном путу да први пут добију Закон о студентском организовању.
Овај закон доноси нове могућности за студентско организовање и веће могућности да артикулишете своје потребе, усагласите ставове и утичете креирате области од значаја за студентску заједницу. У вези овог закона сматрам да је најважније то што на њему радили и студенти, на чему им честитам. Нацрт закона је на јавној расправи до 17. априла, након које ће бити упућен Влади и Скупштини на усвајање”, рекао је он.
Министар је истакао да су студенти показали и велики степен солидарности у време ванредног стања и посебну захвалност исказао студентима медицинских факултета који су на разне начине волонтирали у првим редовима.
Разлога за славље немамо, јер је вирус још међу нама и угрожава наше животе и свакодневницу. Вакцинација је решење, вакцина има. Организовани су пунктови за вакцинацију и у студентским домовима, клиникама и амбулантама, да би вам били при руци. Покажите одговорност и према најближима, и према друштву у целини и вакцинишите се”, апеловао је министар Ружић.
Министар је поручио студентима да у Министарству имају партнера и подршку, јер и та институција и цео образовни сиситем постоје због младих генерација.
Почео упис деце у први разред основне школе за школску 2021/22. годину. Упис траје до 31. маја, али школе могу да врше упис и после тог датума. Ове године упис је могуће обавити електронским путем, а родитељи који нису у могућности да то учине на тај начин, могу да дођу у школу и упишу своје дете.
За разлику од претходних , ове године родитељи у школу не носе апсолутно ништа од папира јер се и уверење о обављеном лекарском прегледу и потврда о завршеном предшколском образовању прибављају електронским путем.
-Родитељи могу електронским путем да закажу термин за упис и тестирање будућег првака покретањем услуге еЗаказивање на порталу еУправа, која је доступна од 22. марта. Свакако , родитељи који дођу у школу да упишу дете неће бити враћени. Нама је сваки ђак добродошао и једва чекамо будуће прваке. С обзиром на постојећу епидемиолошку ситуацију, ми смо чак и раније кренули са пријављивањем деце за упис. Након пријављивања, психолози из школе ће позивати децу да у одређеном термину дођу код нас како би били тестирани. Након тога следи упис. Ове године очекујемо исти број првака као и прошле. Према подацима које добијамо из Предшколске установе ''Наше дете'' вероватно ће бити довољно ђака за пет одељења, каже директорка ОШ''Вук Караџић'' Марина Стојановић.
Приликом уписа није потребно да родитељи прилажу документа, јер ће их школа прибавити по службеној дужности. Ту се мисли на извод из матичне књиге рођених, уверење о пребивалишту и о похађању припремног предшколског програма, као и на потврду о обављеном лекарском прегледу . Изузетак је само лекарско уверење уколико је преглед обављен код приватног лекара или ако је дете војни осигураник.
''Компетенције за 21.век - образовање у служби привреде, знање је новац'' тема је округлог стола који је одржан у просторијама Академије техничко- васпитачких струковних студија у Врању. Скуп је организован уз поштовање препоручених епидемиолошких мера.
Учесници округлог стола били су привредници из Пчињског округа, директори средњих школа и запослени са Одсека Академије у Врању. У име градоначелника Слободана Миленковића и локалног руководства присутнима се обратио градски већник Небојша Зупанчић. Он је рекао да ће Град пружити сваки вид подршке Академији, која је неопходна за реализацију планираних активности. На округлом столу могло се чути које су потребе привредникаи каквим кадровским потенцијалима располаже Академија.
- На овом округлом столу желимо да презентујемо Академију техничко-васпитачких струковних студија, тачније Одсек у Врању. Жеља нам је да се привредници са овог подручја, који са нама сарађују, упознају са кадром који излази из ове школе. Повод је и наставак реализације дуалног образовања које је постало потреба региона и будућност у нашој земљи. Привредници су у прилици да нам укажу који су њихови проблеми у раду, а ми ћемо као Академија покушати да се руководимо тиме како би сарадња била успешнија у наредном периоду. Циљ је да сви привредници Пчињског округа укажу на своје потребе и да ми онда кренемо у едукацију кадрова који су неопходни, рекао је проф. Срђан Јовковић председник Академије техничко-васпитачких сруковник студија у Нишу.
Врање је први град где је организован округли сто оваквог типа, а жеља Академије је да се са оваквом праксом настави и убудуће.
Иначе, на Одсеку Академије техничко-васпитачких сруковних студија у Врању, некадашње Високе техничке школе струковних студија, одобрени су студијски програми прехрамбене технологије, заштите животне средине и мастер струковних студија.
Настава у образовним установама у Врању одвија се по одлуци Кризног штаба у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом. Ученици од првог до четвртог разреда су у школским клупама док средњошколци и ученици виших разреда основних школа прате наставу на даљину. Када је оцењивање ученика у питању поштује се измењени Правилник у условима пандемије.
Ово је већ четврта недеља како се, најпре по препоруци локалног а потом и републичког Кризног штаба примењује настава на даљину, каже директорка ОШ ''Вук Караџић'' Марина Стојановић. И ученици и професори су се прилагодили новонасталој ситуацији , тако да се за сада све одвија по плану.
- Министарство просвете донело је измењени Правилник о оцењивању ученика у доба короне. То се односи , пре свега, на неопходан број оцена по предметима како би било могуће пратити постигнућа ученика. Оно што је било на снази током минулог периода и сада практикујемо. Ученици који прате онлајн наставу и који желе да дођу у школу да одговарају и добију оцену, могу то да ураде. Ми смо ту да им то омогућимо , притом је неопходно да се поштују епидемиолошке мере, каже директорка школе.
Нови систем рада и новине у образовном процесу су наишле на подељене реакције и ученика и родитеља, али једно је сигурно, прилагодили су се сви , и просветни радници и ђаци.
-Не могу да кажем да је овај начин рада нешто на шта су ученици навикли. Велика је то новина за све. И ученици и наставници и родитељи и Управа школе се труде и улажу максималне напоре да, што је могуће безболније, пребродимо овај период и сви једва чекамо да се вратимо уобичајеном начину рада. Улажу се огромни напори и поред стручног знања сваком наставнику и учитељу неопходно је доста стрпљења за читаву ову ситуацију, каже Стојановићева.
Епидемиолошка ситуација корона вируса ове године неће померити упис деце у први разред. У ОШ'' Вук Караџић'' већ се кренуло са пријављивањем будућих првака. Родитељи своје дете могу пријавити електронским путем или доласком у школу. У периоду од 1.априла до 31. маја вршиће се тестирање и упис будућих првака.