Емилија Миленковић, Сташа Алексић, Милица Воркапић и Ђорђе Стојановић ученици Гимназије „Бора Станковић“ у Веању , освојили су 3. место, у конкуренцији од 87 тимова, на High School Case Competition-у под покровитељством Факултета организационих наука (ФОН) у Београду.
Циљ такмичења био је да се на основу дате Студије случаја направи кампања о одређеном бренду, а овогодишњи задатак је био друштвено одговорна маркетинг кампања о ТоТо кексу.
У Основној школи ,,Краљ Петар Први Ослободилац'' у Корбевцу у току је замена дотрајалих столица и намештаја.
Такође, врши се и замена дела столарије, тачније оштећених врата. ,,Заменом намештаја и побољшањем услова за рад желимо да деци у сеоским срединама створимо подједнаке услове за учење, рад и развој, као што имају ђаци у градским школама.
За ове намене из градског буџета издвојено је 150 хиљада динара'', рекла је заменица градоначелника Зорица Јовић.
Друго полугође за све ученике почело је данас, а настава се одвија по моделу који је примењиван од 1. септембра 2020.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја проследило је стручна упутства за организацију и реализацију образовно-васпитног рада у основним и средњим школама у другом полугођу.
''Полугодиште почињемо по моделу који смо имали и на почетку школске године, значи 1. септембра, то је непосредна настава, ученици су у школи, организација по групама је иста као и на почетку школске године, предузете су све мере да би деца и даље у школи била безбедна, а самим тим и наставници и целокупно особље школе", каже Марина Стојановић, директорка ОШ ''Вук Караџић".
Према овим упутствима, ученици од првог до четвртог разреда имаће свакодневну наставу у школи, у две групе, док ће старији основци наставу похађати наизменично, непосредно и на даљину, такође у мањим групама. Настава у средњим школама такође ће се одвијати као и на почетку школске године, а то значи да ће средњошколци једну недељу ићи у школу, а потом једну недељу учити на даљину.
''Једна група, када су најмлађи у питању, ради од 8 до пола 11, друга од пола 11 до 13. Када је у питању узраст од 5. до 8. разреда наизменично се мењају по данима: понедељак, среда, петак, па следеће недеље та група иде уторак и четвртак и тако у круг. Средњошколци се мењају на недељу дана. Све време зимског распуста Министарство је било у контакту са свим директорима са територије Града и све је за сада како треба и што се тиче наставног кадра и што се тиче ученика, нема великог броја позитивних, све је у складу са тренутном ситуацијом, можда чак и много боље када су у питању неке друге бранше", наглашава Зорица Јовић, заменица градоначелника.
Дата је могућност да се ученици и на почетку овог полугођа изјасне да ли желе да наставе школску годину учењем на даљину, међутим у основној школи Вук Караџић је врло мало ученика који су се определили за онлајн наставу, тек десетак њих, што је занемарљив проценат у односу на број ученика.
Ђаци су са нестрпљењем чекали да се врате у школске клупе и да се поново виде са својим другарима из разреда.
Они кажу да су на распусту учили, али и да су имали времена за игру и разоноду са вршњацима. Сви су видно срећни што се враћају у школске клупе и што ће поново бити са својим друговима из разреда.
Заменица градоначелника истиче да је све спремно када је у питању локална самоуправа, да је почело и редовно грејање преко Новог дома, које је у складу са спољним температурама.
Зимски распуст за основце и средњошколце завршава се данас, а настава у другом полугодишту почиње у понедељак, 18. jануара.
Нижи разреди основне школе наставу ће пратити уживо у школи, док ће стариjи основци (од петог до осмог разреда) и средњошколци наставу пратити комбиновано - уживо и онлаjн.
Према измењеном школском календару које је прописало Министарство просвете , науке и технолошког развоја за све ученике основних и средњих школа на териоији Републике Србије 18.јануара почиње друго полугође. Школе на територији Врања су спремне за почетак другог полугодшта а настава ће се одвијати по најновијим упутствима ресорног министарства.
Кризни штаб је на основу епидемиолошке ситуације, на последњој седници проценио да нема препрека за наставак школске године од 18.јануара . А како ће се одвијати настава од понедељка и да ли ће бити неких новина?
-Ништа посебно се неће мењати у односу на почетак ове школске године. Настава ће се од понедељка одвијати према моделима које су школе одабрале почетком школске године. Ученици од првог до четвртог разреда наставиће да похађају наставу у школи. Имаћемо подељене групе, једна ће бити у првој смени а друга након ње. Ученици виших разреда ће радити по комбинованом моделу, једна група ће бити у школи, друга кући и тако наизменично. Средњошколци ће ићи сваке друге недеље у школу, а када нису у школи пратиће наставу од куће онлајн, објашњава просветни саветник Јовица Стевановић.
Неке сеоске школе нису у могућности да организују онлајн наставу те се њима доставља штампани материјал, каже Стевановић .
-Имамо тај проблем у школама које се налазе на подручју које није покривено мрежом и где нема интернета . За њих се организује испорука штампаног матеијал који им омогућава да прате наставу на адекватан начин, каже наш саговорник. Верујем да је онлајн настава многим ученицима омогућила да стекну више знања него путем уобичајне наставе . Многи су напредовали више и стекли нова знања коришћењем савремене технологије, али има и ученика који се нису снашли. Међутим, ситуација је таква да сви ђаци морају да се прилагоде, истиче Стевановић.
Кризни штаб упозорава да се и даље поштују епидеиолошке мере у школама. И убудуће ће важити правило да ако се један случај заражавања појави, ученик се изолује а ако се појаве два случаја, издваја се цело одељење.
Ученица Гимназије“Бора Станковић“ у Врању Михаела Миленковић освојила је прву награду на међународном конкурсу „Светосавкско звонце".
Пред крај прошле године награђена је и на конкурсу Епархије врањске.
Михаела каже да јој је прошла година заиста била успешна и да јој награде значе, јер планира да настави да пише.
У томе јој велику подршку пружа професорка српског језика и књижевности Оливера Ђорђевић, која је њен ментор.
Професорка Ђорђевић каже да је велика сатисфакција за професора када има овакве ученике.
Михаела је од почетка школовања показивала да има дара за писање, али је требало да изгради свој стил, да стигне до овог стадијума.
Ова скромна девојка планира да љубав према писању не запоставља.
Пошто је на завршној години и треба да одабере своје будуће занимање, одлучила је да две љубави споји.
Покушаће да упише два факултета, фармацију и књижевност. Нада се да ће успети у томе.
У присуству заменице градоначелника Зорице Jовић и шефице Одсека за образовање, културу, спорт, омладину и информисање, Мирjане Савов, потписани су уговори о замени столариjе на обjектима основних школа у Ратаjу и Тибужду.
,,Ово jе jош jедан у низу проjеката коjи реализуjемо са Хелпом на добробит образовних установа и локалне заjеднице уопште. Што се тиче донациjе коjа подразумева замену столариjе у сеоским школама, стигла jе у правом тренутку, jер jе постоjећа била у jако лошем стању, што се одражавало и на квалитет греjања учионица и школа иначе’’, нагласила jе заменица градоначелника Jовић.
Замена дотраjале столариjе била jе неопходна, слажу се директори ових образовних установа .
За замену столариjе у ОШ,,Бранислав Нишић’’ у Ратаjу издвоjена су средства од 3 милиона 629 хиљада динара, док су за замену столариjе и делимично подова у ОШ ,,Бора Станковић’’ у Тибужду, донирана 2 милиона 355 хиљада динара.
Радови на реконструкцији школе „Бранко Радичевић“ у Владичином Хану приводе се крају. У току су завршни радови на котларници и спортском терену. Радови у вредности од 110 милиона динара финансирала је Влада Србије преко Канцеларије за јавна улагања.
Најстарија и највећа школа у Хану обновљена је по највишим стандардима енергетске ефикасности. То је био основни циљ приликом почетка радова. Стара котларница на угаљ, замењена је новом на пелет, урађене су нове инсталације. Замењена је столарија, урађена фасада, двориште, спортски терен. Остали су још неки детаљи да се све заврши.
-Радови су у завршној фази, нешто више посла остало је у котларници и у току је чишћење просторија и шута. Посао би требало да буде завршен до краја године.40.. 1.39.. Све је рађено по најсавременијим стандардима и прописима, каже Драган Павловић – шеф градилишта.
Школа је добила потпуно нови изглед. То више није она школа у којој су генерације ученика из Хана похађале наставу. Садашњи основци и наставно особље имаће заиста посебне услове за рад, каже заменик председника општине Владимир Костић.
Владимир Костић- заменик председника општине Владичин Хан
-Оно чиме сам ја посебно задовољан је то штоп смо променили грејање, прешли смо са котлова на угаљ, на котлове на пелет.Много ће мање загађење ваздуха да буде. Ранијих година није могло у учионицама да се седи од дима. Сада ће то другачије бити и за децу и за становнике који живе изнад школе и који су имали великих проблема.Много тога је урађено. Ово је један од најстаријих објеката, добио је нову слику и много боље услове за будуће генерације додаје Владимир Костић- заменик председника општине Владичин Хан.
Како сада ствари стоје комплетни радови би требало да буду завршени до половине јануара, када је планирана и примопредаја објекта. Тако да ће ученици у другом полугођу наставу похађати у скоро новом објекту. Наравно, уколико епидемиолошка ситуација буде повољна.
Осавремењивање наставе, коме се тежи дуги низ година, убрзано је појавом корона вируса. Одједном су се школе нашле пред изазовом да наставу организују онлајн, при чему ученици у највећој мери самостално долазе до знања, уз инструкције учитеља или наставника. То је циљ коме се у настави тежи још од појаве информационе технологије, а колико ће још бити потребно да се настава и суштински промени у овом смислу, остаје под знаком питања.
На тему осавремењивања наставе разговарали смо и са истакнутим дидактичарем и педагогом, професором доктором Младеном Вилотијевићем. Он је аутор бројних уџбеника и промотер нових идеја и модела рада у образовању. Истиче да информациона технологија, која је посебно у настави дошла до изражаја последњих месеци, отвара нове могућности да школа буде ефикасна и да сваког ученика води до успеха. ''Информациона технологија уткана је у нову дидактику која је све више у развоју,'' наглашава Вилотијевић.
-Информациона технологија прави револуционарне продоре, настава до сада и настава убудуће није једна те иста. Данас се говори све више о новој, продуктивнијој наставној парадигми као што је информациона технологија, која доприноси томе, то је такозвана информатичко развијајућа настава, за разлику од традиционалне наставе која се заснива на предавању, на слушању, на пасивном учешћу ученика у наставном процес, каже проф. др Младен Вилотијевић, дидактичар.
Истраживање је кључ напредовања, наглашава Вилотијевић и додаје да је ученик истраживач у савременој настави. Велики алат за тако нешто представља информациона технологија, и није чак необично да ученици данас едукују своје наставнике из информатике, јер наставници често касне за ученицима. Оно што је проблем у осавремењивању наставног процеса је то што је школа конзервативна институција, закључује Вилотијевић.
-Школа је прилично неиновативна, застарела, мали број наставника је који крче пут, мали број је иноватора, а велики конзерватора. На увођење разредно-часовног система у неким земљама чекало се 100 година, неће ваљда то бити судбина и нове наставне парадигме, јер ове нове информационе технологије нагоне на промене. Не може наставник гледати да предаје, а стварност је друга, и сам мора радити на себи, наглашава проф. др Младен Вилотијевић, дидактичар.
Некада је чињеница да наставник може да образује стотину ученика истовремено представљала револуцију, али оно што је некада било револуционарно, данас је конзервативно, предавања су постала кочница стваралачке наставе.
Савремена школа није напредна, већ се у њој губи време кроз понављање градива које деца могу сама научити. Улога наставника требало би да се заснива на давању инструкција ученицима како да истражују, а не на предавању.
Коришћење информатичких средстава за стицање знања требало би да остане пракса и након завршетка онлајн наставе и повратка у школске клупе, мишљење је стручњака.
Висока школа за пословну економију и предузетништво, Центар за студије на даљину Врање, овај зимски семестар успешно приводи крају.
Упркос изазовима у образовању и настави које је са собом донела епидемија вируса ковид 19, они су задовољни постигнутим и очекују још боље резултате у наредној години.
Готово читаву годину обележило је студирање на даљину, што за Високу школу за пословну економију и предузетништво, Центар за студије на даљину Врање, није представљало проблем.
Њихови студенти оспособљени су за онлајн учење, а факултет нуди све техничке и кадровске могућности како настава не би трпела.
''Ми смо током зимског семестра, као и сви други факултети, кренули са редовним активностима, да би након погоршања епидемиолошке ситуације у земљи прешли на потпуно онлајн студирање. Студенти студијских програма прате студије путем платформе, где могу да се улогују, добили су своје корисничко име, лозинку. Такође, на сајту школе су постављена видео предавања и видео презентације. Сваки предметни професор за свој предмет снима у сесијама за сваку област предавања, након тога студенти се путем платформе и мејла обавештавају да могу погледати те видео презентације и видео предавања на сајту школе. Након тога се раде и тестови самопровере знања, како би утврдили да ли су студенти активни током студирања. Сви знамо да се колоквијуми и испити по Закону о високом образовању полажу искључиво у седишту високошколске установе, тако да закон поштујемо, као и препоруке, ту није дошло до измена, а сада радимо проверу знања кроз тестове, писање истраживачких радова, есеја из различитих области", каже проф. др Милош Николић, менаџер ДЛС ПЕП Центра Врање.
Начин полагања испита у јануарском року још увек је неизвестан, али се управа факултета нада да ће се испити полагати традиционално, директно у контакту професора и студената.
''Ја се надам да уколико ове мере дају резултате, а видимо да постепено дају, да ћемо можда моћи да реализујемо традиционалан начин полагања испита, са неким малим закашњењем од десетак дана, рецимо крајем јануара да крене испитни рок, уз строго поштовање епидемиолошких мера", објашњава Николић.
Наглашава да су поносни на чињеницу да су упркос пандемији задржали све повластице намењене студентима и да ће се трудити да у наредним годинама буду још бољи.
Он је свим суграђанима честитао предстојеће празнике, уз жељу да у миру и благостању у кругу породице дочекају Нову, 2021. годину.