У току је полагање пријемних испита на државним факултетима, док су датуми полагања на приватним факултетима углавном почетком јула месеца. На тржишту образовних установа у Србији влада велико шаренило. Државни и приватни факултети су изједначени пред законом и временом се својим квалитетом наметнуло и неколико приватних факултета и високих школа, ту значајно место заузима и ПЕП, који у Врању има свој акредитован консултативни центар.
Mастер менаџер Милош Николић, предавач на ПЕП-у и менаџер консултативног центра у Врању истиче да су студијски програми овог факултета акредитовани од стране Комисије за акредитацију и проверу квалитета и Савета за високо образовање. То су пословна економија и предузетништво, финансије, банкарство и осигурање и студијски програм право који је акредитован 2017.године. Тумачењем Министарства просвете, науке и технолошког развоја утврђено је да студенти након дипломирања на студијском програму право могу да полажу правосудни испит.
Оно што факултете разликује једне од других су стручност кадрова и прилагођеност програма потребама привреде и јавних институција где би академци након завршеног факултета требало да заснују први радни однос. Такође, неопходно је константно усавршавање и дошколавање јер савремена тржишта захтевају од будућих упосленика најразличитије врсте знања и вештина.
Mастер менаџер Милош Николић, предавач на ПЕП-у и менаџер консултативног центра у Врању сматра да је неопходност иновирања присутнија више него икада. Сада једна стечена диплома у многим случајевима може бити недовољна. Током живота морамо континуирано да стичемо нова знања и да пратимо развој технологије и савремене технике како би се усавршили и напредовали. То су разлози због којих би требало уписати ПЕП.
Важно је истаћи и материјалне повољности приликом студирања у свом граду. Такође и све већу потребу за квалитетним кадровима тј. да најбољи студенти након дипломирања остану да раде или се врате у свој родни град.