Новогодишњи празници нам се приближавају, а већ у ово време требало би да се осећа празнична еуфорија. Пракса украшавања домова углавном почне од 1. децембра и траје све до Нове године. Има ли места томе у светлу тренутне економске кризе?
Поскупљење готово свих животних намирница, огрева, уштеда енергената, теме су које окупирају становништво ових дана. Има ли места у свакодневној рачуници за украсе, јелке, светиљке и традиционално кићење домова и дворишта, питали смо и купце и продавце на градском шеталишту.
-За то мора да има, нађе се, каже наша суграђанка. – Ја сам бака и морам да одвојим за унуке.
-Пара има за све, наглашава наш други саговорник.
Продавци се не слажу баш са оваквим констатацијама, јер кажу да је приметно да људи мање купују него раније. -Празнична еуфорија последњих неколико година траје само два дана пред Нову годину, а видећемо како ће бити ове године, искрени су у неформалном разговору.
-За сада је слабија продаја, а цене украса су исте као прошле године, углавном су и украси из залиха, па нису мењане ни цене, ево стоје написане како су биле, каже један од продаваца, Небојша Исаиловић и додаје да еуфорије каква је била раније одавно више нема.
Украшавање дома је готово неизбежно у време празника, а на тезгама на градском шеталишту могу се наћи украси и балони од 30 динара, па навише.
Ако треба да купите нову јелку, ту цене иду од око 700-800 динара па до 80 хиљада и више, у зависности од величине и материјала.
Сама трпеза скупља је за 30 до 50 посто, те је тако за четворочлану породицу која Нову годину слави код куће неопходно барем 200 евра за породичну трпезу.