Случај осмогодишњака којег је група вршњака претукла на прослави рођендана у једној врањској играоници потресао је Србију и узбуркао духове. Мајка тврди да малтретирање траје дуже време и да до сада ништа није предузето, а рад на случају је, по свему судећи, убрзан тек након што су готово сви медији у земљи објавили ову причу.
Узбуна је подигнута када је сведочење мајке детета, којег је тукла група дечака, објављено на једној инстаграм страници. Прича, заједно са фотографијама дечакових повреда и видео снимком из играонице, потресла је јавност.
Мајка дечака тврди да је дете физички малтретирано читава два и по сата, током којих је покушао да се сакрије у тоалет, али није могао да избегне тортуру вршњака. Задобио је повреде главе и хематом на уху. Поред физичких повреда, дете је доживело и психичку трауму, има проблем са спавањем и муче га страхови. За све ове тврдње, мајка има и медицинску документацију као доказ.
Једно од бројних питања које муче ову жену је, зашто нико од радника у играоници није реаговао док је трајало насиље, као и како је могуће да у оваквим објектима раде запослени без квалификација за рад са децом.
Према тврдњама мајке, дечак кроз тортуру вршњака пролази од првог разреда, када су почела задиркивања и подругивање, а наставило се лане када је у школи задобио повреду на врату. Иако је, како каже, све пријавила школи, до сада није ништа предузето, а њен утисак је да се виновници вршњачког насиља штите, јер су им родитељи утицајни људи.
Из разумљивих разлога, мајка дечака није желела пред камеру и сматра да све што је испричала медијима и надлежнима довољно да се реагује, а кривци казне. Што се надлежних тиче, синоћ се огласила полиција саопштењем у којем се каже да су предузете све мере након пријаве доктора Дечјег диспанзера. Обавештено је Више јавно тужилаштво у Врању, које се изјаснило да се прикупе обавештења о догађају, као и да се обавести Центар за социјални рад.
Из школе коју похађа дечак, за сада, није било никаквог званичног изјашњавања о тврдњама мајке. Како је о целом случају обавештено и Министарство просвете, сазнали смо да су данас ову образовну установу посетили просветни инспектори. Центар за социјални рад током преподнева није добио никакав званични документ, а процедура је, како смо сазнали, да се одмах по пријави крене у поступак заштите детета.
О вршњачком насиљу се доста говори, предузимају се превентивне акције и обуке. Ипак, када се деси један овакав случај, тек онда схватамо да је насиље међу децом стално и свуда око нас. Ради се о комплексном проблему, па ће овај случај бити својеврсни тест за све надлежне институције. Од епилога зависи какав ће бити одговор на питање да ли смо у стању да се стварно носимо са проблемом вршњачког насиља.