
Завршни испит је важан корак у животу сваког матуранта основне школе. Месеци припрема, учења и ишчекивања кулминирају у овом тренутку. Али, како се носити са тремом и стресом који прате овај важан догађај? Психолошкиња Анита Петковић из ОШ ‘Бранко Радичевић’ поделила је корисне савете за наше матуранте. Сазнајте како да се припремите за завршни испит и како да савладате трему.
Универзални рецепт када је у питању припремa за завршни испит не постоји. Свако дете зна свој ниво знања и како да се само организује у учењу.
Деци су доступне и збирке задатака из свих предмета које садрже питања која се могу наћи и на завршном испиту, а они ће свакако и полагати пробни пријемни испит у својим школама.
– Пробни завршни испит је верна симулација завршног испита и деца ће управо на том пробном да виде и простор где ће се полагати завршни испит, односно, видеће целу процедуру пре почетка, током и након завршетка испита. То ће њима дати и увид у то да ли нешто треба да побољшају, просто та ситуација ће им приближити тај завршни испит и то ће допринети смањењу треме јер кад вам је нешто познато свакако да ћете са више самопоуздања приступити тој ситуацији, каже психолошкиња Анита Петковић.
Полагање завршног испита представља важан корак у животу сваког ученика јер су они довољно когнитивно зрели и схватају који значај мала матура има у њиховом животу.
Често се деци ствара притисак који прераста у трему и стрес. Наша саговорница давала је савете матурантима о томе како сузбити трему.
– Готово сам сигурна да не постоји дете и ученик који ће том процесу приступити равнодушно и нормално је да се из тог разлога и јави нека трема. Трема се првенствено може сузбити тако што ћемо повећати своје самопоуздање тако што ћемо детаљније обрадити све теме коеј се могу јавити на завршном испиту јер када смо сигурнији у своје знање тај осећај да ћемо бити слабији на том испиту јењава и спушта се, а самопоуздање расте, додаје Петковићева.
Поред учења и стварања сигурности у своје знање, корисна методa сузбијања треме је свакако и разговор. Разговор са родитељима, али и наставницима у школи може бити од велике користи.
Такође, размена искустава са вршњацима може умногоме допринети отклањању треме и стреса, јер се осећај заједништва повећава, односно појединац схвата да није сам у томе, већ да су и његови вршњаци пред истим изазовом, завршним испитом, додаје наша саговорница.
Завршни испит је изазов, али уз добру припрему, подршку и савете стручњака, сваки матурант може да га успешно савлада. Важно је да се деца осећају подржано и да знају да нису сами у овом процесу.