
Грејна сезона је и званично завршена, а у Новом дому задовољни су како су се технички припремили и организовали за протеклу сезону, с обзиром на пуштање у рад две нове котларнице и све пратеће радове на изградњи топловода. На новом топловоду десила су се само два ситна квара на варовима, која су брзо решена, а за то време у погон пуштане старе котларнице, тако да застоја у грејању није било.
Нови дом има обавезу да греје све објекте који су повезани на мрежу од 15. октобра до 15. априла. Наравно, у складу са временским приликама и условима, та граница се некада и помера, а време грејања продужава. С обзиром да су за наредне дане најављене оптималне дневне температуре, вероватно неће бити потребе за грејањем, кажу у Новом дому.
-Закон налаже по завршетку грејне сезоне, ако буде просечна дневна температура три дана узастопно испод 12 степени, тад смо у обавези да покренемо наш систем грејања и да загрејемо станове и све оно што грејемо, и тако је до првог маја. Ми смо имали ситуацију да смо ранијих година чак грејали и дуже, једне године смо и за 1. мај грејали. Обично то буде негде до 25. априла по мало, али ми ћемо се држати прописа и грејаћемо ако буде било потребно, ако не, нема потребе да трошимо енергенте, односно сировину, каже Горан Петровић, директор Новог дома.
Цена грејања није мењана од 2021. године, али у складу са порастом цена енергената, вероватно ће ове године бити и мањег пораста цена.
-По методологији коју је предвидела држава, односно Министарство енергетике, односно Влада Србије, када ту методологију применимо, ми имамо неку цену која износи 147 динара, а ми имамо 101 динар за физичка лица, тако да нисмо повећавали цене. Видећемо како ћемо надаље. Наша законска обавеза, као јавног предузећа је да ту методологију одрадимо и са једним захтевом одемо према Граду и са њима договарамо да ли ћемо повећати цену или нећемо, и ако буде неког повећања сигурно неће бити у том износу, већ нешто симболично. Имали би ми добру уштеду да имамо малопродајну цену тржишну као што методологија налаже, али ми, да би заштитили буџет наших грађана, трудимо се да држимо ту цену колико да фирма не послује са губитком, али и да грађани не буду много оптерећени, додаје Петровић.
Циљ је да се потпуно пређе на еколошки прихватљиве енергенте. Једина котларница на мазут је у насељу Виктор Бубањ, али у плану је да се и она престроји и да се мазут потпуно избаци из употребе. У будућем периоду у плану је и изградња контролне соба за даљинско праћење грејања, а већ се разговара и на који начин ће школа ‘’Доситеј Обрадовић’’ након реконструкције бити повезана на систем грејања.