
Идеја о оснивању алиментационог фонда из којег би се разведеним партнерима са децом, најчешће мајкама, плаћало издржавање у случају да други партнер не извршава своје обавезе, једна је од најбољих нацрта законских решења из сфере социјалних питања, рекла је за нашу кућу градска већница за овај ресор Данијела Милосављевић. Према њеним искуствима, велики број разведених жена веома тешко остварује ово право, а често ни не користи могућност да накнаду за издржавање деце оствари путем суда.
Према подацима Републичког завода за статистику, у Србији се годишње разведе више од 9.000 бракова, од чега преко 5.000 са децом.
Неке процене кажу да само трећина разведених очева, односно три четвртине мајки, редовно плаћа месечне накнаде.
Недавно је председник Србије Александар Вучић објавио да је у припреми ново законско решење према којем би се женама чији бивши партнери не плаћају алиментацију, средства за издржавање деце уплаћивала из алиментационог фонда, док би држава покретала поступак против неодговорног родитеља.
Градска већница за социјална питања Данијела Милосављевић наводи да ситуација на терену потврђује ову невеселу статистику.
– Већина жена не може да оствари то своје право ни мирним путем, ни путем суда.
Велики број тих очева, јер првенствено говоримо о њима, доставља потврде да нису у радном односу и да су на евиденцији Националне службе за запошљавање, а обављају разне приватне послове и имају, често, добре приходе.
Наглашавам да жене из разноразних разлога не прибегавају свим тим законским могућностима које им стоје на располагању, а то је покретање судског поступка код Основног суда за исплату алиментације – наводи градска већница.
Наша саговорница указује и да је ситуација најтежа код породица нижег социјалног статуса, где је износ алиментације низак, а често се ни тај новац, имаче недовољан за потребе деце, не уплаћује мајкама.
– Верујте, постоје случајеви где суд одреди алиментацију у износу од две хиљаде динара.
С обзиром на то да брачни друг, у принципу супруг, често није у радном односу, не постоји могућност да се определе већа средства за издржавање детета.
То се па тек не плаћа и мој лични став који преносим женама као савет је да то није њихова брига што муж не ради, он мора да обезбеди новац за своје дете.
Није мајка једина која треба да се материјално брине о детету, поред тога што се непосредно брине, док отац занемарује све своје обавезе – истиче наша саговорница.
У досадашњој пракси, покретање судског поступка против неодговорног родитеља траје предуго, а за то време деца остају без потребних средстава у периоду када им је то најпотребније.
Према речима већнице за социјална питања, закон о алиментационом фонду би у великој мери поправио ситуацију на терену, што би највише значило деци из разведених бракова.
– Ја се искрено надам да ће тај алиментациони фонд да заживи и да је то један добар механизам који ће омогућити мајкама да добију та средства како би задовољила потребе свог детета, а држава после нека гони тог који није исплаћивао алиментацију.
Заиста се надам да ће то да се уведе у нашој држави и мислим да је то једна од бољих ствари које сам чула у последње време – поручује Данијела Милосављевић.