
У Србији се сваке треће седмице у мају обележава Недеља здравља уста и зуба у организацији Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, мреже завода за јавно здравље и Стоматолошког факултета Универзитета у Београду. Циљ кампање је информисање и стицање знања у вези са значајем и начинима очувања оралног здравља.
Здравље уста и зуба, односно орално здравље је значајна компонента општег здравља и утиче на физичко здравље сваког од нас.
Поред тога, здравље уста и зуба има значајног утицаја на говор, самопоуздање, друштвене односе и уопштено на квалитет живота.
Како обољења зуба имају карактер масовних незаразних болести и представљају јавноздравствени проблем, у нашој земљи се сваке треће седмице у мају обележава недеља здравља уста и зуба, са циљем да информише и прошири знања о значају очувања оралног здравља.
Стоматолошка здравствена заштита покрива све категорије становништва, од деце у вртићима, преко школараца, до одраслог становништва.
– Циљ је да избегнемо, односно да имамо што мање крезубости у будућности у нашој популацији, што се постиже хигијенским навикама и редовним стоматолошким прегледима.
У данашње време причати о прању зуба је можда превазиђено, јер мислим да то сви знају.
Деци у вртићима васпитачица причају о прању зуба после узимања хране, дакле, горњи зуби – „киша пада“, доњи зуби – „трава расте“.
Ако у току дана и не стигнете да оперете зубе, немојте увече да легнете да спавате без опраних зуба – поручује др Владан Костић, начелник Стоматологије врањског Дома здравља.
Овогодишњи слоган Недеље здравља уста и зуба је „Здрави зуби у здравој породици” јер истраживања показују да су знање и навике родитеља у вези са оралном хигијеном повезане са очувањем оралног здравља деце.
Искуства стоматолога говоре и да се, попут навика и страх од зубара преноси са генерације на генерацију, мада је, истичу они, потпуно неоснован.
Кампање попут Недеље здравља уста и зуба, ипак, чини се, дају ефекта, јер се повећава број посета стоматолошким службама.
– Према нашој евиденцији, имамо пораст броја пацијената и по томе видимо да ефекта има.
Ове године је било више деце него претходне, урадили смо више систематских и куративних прегледа и пломбирања него прошле.
Али је то и даље недовољно, ми тражимо максимум, да свако дете са родитељима, или са другом или другарицом дођу до нас, преглед је апсолутно безболан – истиче др Владан Костић.
Наш саговорник додаје и да је стоматолошка опрема све модернија и савршенија, тако да се, осим бола, смањује чак и зујање инструмената које неке пацијенте иритира и повећава им страх од зубара.