Др Марић: Зима је период повећаних вирусних инфекција

Др Данијела Марић, педијатар

Скори долазак зиме и хладније време утичу на већу појаву респираторних инфекција код деце. Педијатар др Данијела Марић говорила је о томе који су најчешћи симпотими и како да родитељи реагују.

Запослени на школском диспанзеру се све време трајања школске године сусрећу са респираторним инекцијама, поручује педијатар др Данијела Марић.

Мој савет је да се деца прате. Родитељи су са друге стране оптерећени неким суплементима, неком превентивом. Тренутно су велике варијације  у температури, деца иду рано у школу, излазе неадекватно обучени или превише обучени, бораве у затвореним школским просторијама и ту су додатно изложени вирусним инфекцијама, поручује др Марић.

У овом прелазном  временском периоду симптоми због којих се пацијенти најчешће јављају имају симптоме  налик кијавици , а то су запушен нос суви кашаљ, цурење из носа и то захтева јаче испирање носа и  останак код куће.

– Симптом који касније прелази на горње дисајне путеве је суви учестали кашаљ, нарочито ноћу или ујутру. Код такве деце родитељи већ имају искуства и то су деца која су склона тој проблематици. То је углавном последица вирусне инфекције, то су многе студије показале, али родитељи захтевају преглед педијатра и праћене са неким инхалацијама или неким сирупом за тај суви кашаљ, додаје докторка.

Наша саговорница поручује родитељима да  у случају температуре код детета, дају антипиретик, рехидрирају дете и да када ситуација буде под контролом, јаве лекару.

Please follow and like us:
Друштво Здравље