Физичар Дејан Стојковић: У Србији се стиче шире образовање

Светски познат физичар, пореклом Врањанац, Дејан Стојковић, био је гост нашег Града и наше куће. Увек са радошћу долази у Врање, каже овај познати научник и добитник Српске Нобелове награде Марко Јарић, који осим што предаје на Универзитету у Америци, држи предавања и у нашој земљи. Синоћ је одржао и предавање у нашем граду. Била је то прилика да поразговарамо са гостом и о разликама у систему образовања код нас и у свету.

Од када зна за себе, каже Стојковић, хтео је да разуме шта се дешава око њега, како је шта настало, како ће можда нестати, још у основној школи Јован Јовановић Змај. Каже и да се код нас стиче шире образовање за разлику од Америке где се ученици уско стручно усмеравају, али и да много зависи од начина на који се предаје знање.

-Мислим да сам ту стекао велику предност. Ја се бавим елементарним честицама, гравитацијом и космологијом. То су три подобласти физике. У Америци или било где на свету или радиш једно или друго, не све три одједном. Ја радим радове у све три области подједнако, мислим да је то предност коју сам стекао овде- каже Стојковић. 

У нашем систему проблем је новац да би се кроз школовање људи фокусирали на уско стручну област, за разлику од западних земаља, каже познати физичар. Битна разлика у образовању је и та што се и предавачи у Америци оцењују.

-На крају предмета, студент оцењује професора и то се схвата врло озбиљно. Студент каже: професор зна шта прича, професор влада материјом, професор то излаже лепо, користи модерну технологију, фер је у оцењивању, има читав низ питања – додаје Стојковић.

Стојковић каже да је последњих година драстично различита ситуација у Србији, када је у питању поклањање пажње науци, у прошлости није било тако. Изградња Центра изврсности у Врању је одлична идеја.

-Ово је изузетан корак и требало би се фокусирати на природне науке. Деца су довољно мотивисана да иду на друштвене науке, али треба их мало мотивисати да иду на физику, математику, хемију, биологију- објашњава Стојковић.

Што се тиче саме физике, професор Стојковић каже да је најновија вест, криза Хаблове константе, што показује да нешто не штима у нашем  познавању универзума. Ранији универзум, мора да се поклапа са каснијим универзумом, а не поклапа се, значи нешто мора да се ревидира, истиче Стојковић. Ето још једног разлога да се млади заинтересују за физику.

Please follow and like us:
Друштво