Одборници Скупштине града су усвојили Коначан нацрт Јавног уговора о јавно-приватном партнерству за дугорочну испоруку топлотне енергије систему даљинског грејања Јавног предузећа за грејање и одржавање стамбених зграда и пословних просторија ,,Нови дом“ Врање из новоинсталираних котлова на дрвну биомасу и котлова на гас. Према речима градоначелника Слободана Миленковића, овај пројекат обезбедиће знатне финансијске уштеде локалној самоуправи, а Врањанци ће добити еколошки чистију средину.
Пројекат јавно-приватног партнерства за јефтиније и чистије грејање покренут је пре нешто више од две године, али се усвајањем коначног нацрта уговора између града Врања и приватног партнера стварају услови за конкретан почетак његове реализације.
Уговор ће бити потписан са фирмом „Енерџи констракшн“ из Београда чија је понуда на последњи јавни позив прихваћена. Ово предузеће је конкурисало и прошле године, али је та понуда била одбијена као непотпуна.
Нацрт уговора је образложио градоначелник Слободан Миленковић, који је подсетио на комплетну досадашњу процедуру и истакао да је уговор орочен на 30 година. Уговором се прецизира да приватни партнер изгради две нове котларнице из обновљивих извора енергије, капацитета најмање 26 хиљада мегават часова годишње, а његово укупно улагање биће око 3,8 милиона евра.
Реализацијом овог пројекта биће остварена финансијска уштеда од најмање 23% у односу на тренутно стање, коришћењем мазута, а с обзиром на скок цена овог енергента, уштеда ће вероватно бити још и већа, рекао је Миленковић.
– Новоинсталирани систем ће обезбедити 24-орочасовну испоруку топлотне енергије током целе грејне сезоне. Најмање 50 одсто топлотне енергије биће произведено из обновљивих извора енергије, а остатак на природни или компримовани гас, док не прође гасовод.
Корист је и избегавање кредитног задужења Града и остваривање могућности да се буџетска средства намењена овом пројекту, улажу у области где приватна иницијатива нема могућности за улагање.
Добићемо еколошки чистији центар и околину Врања због замене нееколошког мазута обновљивим извором енергије, дрвном биомасом и природним гасом. Емисија угљен-диоксида биће смањена просечно за 5.720 тона годишње, а наведена друштвено-економска корист би износила око 286 хиљада евра годишње – рекао је градоначелник.
Такође, биће обезбеђено сигурније снабдевање објеката топлотном енергијом, цена грејања ће и даље бити под контролом локалне самоуправе, а након истека уговореног периода котларнице прелазе у власништво Града.
Одборници су усвојили и Решење о давању у закуп грађевинског земљишта без накнаде за изградњу две котларнице, од којих ће прва бити лоцирана код станова за припаднике служби безбедности, а друга у насељу Чешаљ.