
Тема насиље у партнерским односима, и посебно насиље над женама била је предмет једног од наших претходних чланака. Овога пута анализирамо како то мушкарац успе да постигне дуготрајно насиље над женама и зашто жена не одреагује на први случај насиља, већ се дешава да о истом ћути годинама.
Многи су фактори, али оно што су психолози истакли као кључно, јесте да су насилници углавном манипулативни тип личности, те тако имају бројне методе којима жртву задржавају поред себе, чак стварајући код ње осећај кривице за само насилно понашање.

Стручњаци су дали неке основне одговоре на питање из наслова – Како мушкарац постиже дуготрајно насиље над женама, а то су
- Изолација. Наиме, мушкарац насилник изолује жену од спољног света, дакле од пријатеља, породице и свих оних који су њој блиски и који могу видети да нешто са њом није у реду и да се нешто на шта треба реаговати дешава у њеном дому. Ту су и драстичније “мере изолације“ попут искључивање телефона, закључавање жена, вређање пред пријатељима, одузимање докумената.
- Моменти “нежности“. Често је мушкарац насилник онај који има изузетне моменте нежности. Купује јој цвеће, поклоне, добар је, брижан, пружа пажњу. Позитивним понашањем жени даје наду да ће се променити, а током времена ови тренуци су све ређи.
- Потпуна контрола. Оно што је и сам циљ мушкарца који врши насиље је потпуна контрола над женом. Насилник се најчешће поставља као врховни контролор који одлучује у свим ситуацијама када се ради о женином животу. Он одлучује шта она треба да ради, шта да говори, шта да мисли, када да телефонира, колико новца јој је потребно. Она обично мора да му полаже рачун за све што ради. Ову контролу пласира као његову љубав и бригу за њом.
- Застрашивање. Још једна од успешних техника контроле. Насилник различитим видовима застрашивања постиже контролу. Претње некада нису упућене самој жртви, већ се односе и на блиске особе – родитеље или сестре и браћу, децу.
Жена која се нађе у зачараном кругу “нежност – насиље“, често је збуњена и није јој јасно како неко ко је данас савршен партнер, већ сутрадан може постати звер, после чега се, као што смо већ појаснили у претходном чланку, понаша као да се апсолутно ништа није десило, чак жену окривљује да преувеличава, или, још горе “да је све умислила.“
Најважније за жртву је да разговара. Који је ту најтрагичнији моменат? Па то је онај када је насиље свеопште прихваћено, нормализовано и када околина почне да га оправдава или да вас убеђујује да ћутите због деце, због посла, због околине. Онда жртва бива још збуњенија, јер дефинитивно потврдом других, закључује да је ипак она крива. Почиње да проналази грешке у свом понашању, да се преиспитује на који начин она “изазива“ дивног мужа, партнера, оца, савршеног сарадника, угледног стручњака, цењеног у друштву… Јер, то да је насиље присутно само код породица нарушеног социјалног статуса, је лаж. Насиља има чак и код врло школованих и угледних парова и партнера.

Све горе наведено отежава ситуацију, те је важно и најважније – бирајте са ким причате. Разговарајте са блиским људима, реците пријатељици или некоме у кога имате поверења. Препричавање болног осећања помаже нам да повежемо изоловане догађаје у целовито искуство, али је важно да ћете разговарати са неким ко разуме проблем и ко ће разумети вас. Не можете бити и нисте криве за насиље!
Уколико сте ви особа којој се неко пожалио на насиље саслушајте са разумевањем и без осуђивања, охрабрите жртву и реците јој да није крива, али поштујте границе. Пустите особу да вам сама каже како да јој помогнете, без директне сугестије да остави насилника, јер то може проузроковати контраефекат.

Уколико сте жртва ставите себе у центар света, верујте себи и вреднујте све што јесте и све што сте урадиле, уложиле у однос. Почните више да улажете у себе, волите себе и будите нежни према себи. Најважније – донесите одлуку! Излажење из ситуације насиље је дуг процес са радосним крајем. Он започиње одлуком и упорношћу. И оно што можда звучи чудно, али је врло важно – сакупљајте доказе о насиљу. Пријављивање насилника може бити тешка одлука, као и сама борба која следи, зато је важно да заштитите себе.
Медијски пројекат “Реци НЕ насиљу“ реализује се уз финансијску подршку града Врања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.