
Академија техничко-васпитачких студија, одсек у Врању данас је организовала стручни скуп под називом „Регионални потенцијали у функцији струковног образовања и запошљавања“. На скупу на којем су, поред представника локалних образовних институција и привредника, у име локалне самоуправе учествовали и градоначелник Врања др Слободан Миленковић и градски већник за образовање Дарко Раденковић, кључно питање је било како задржати младе људе да своју будућност граде у Врању.
Академија техничко-васпитачких струковних студија је веома важна образовна институција за град Врање и веома је важно да је одржавала наставу и није била у блокади у протеклом периоду, истакао је градоначелник Врања др Слободан Миленковић.
– Овим стручним скупом су направили корак ка даљој афирмацији школе и својих образовних профила и веома ми је драго да су ти профили веома атрактивни и увек актуелни.
Овај скуп само може да продуби интересовање за ову школу, као и да прате токове и динамику глобалног технолошког развоја.
Сигуран сам да је овај скуп отворио многе корисне теме и перспективе за ову високошколску установу која се налази у Врању, како би и даље била атрактивна и са великим бројем судената – рекао је градоначелник Врања.
Ово је први овакав скуп који се организује у Врању, након анализа потреба привреде и могућности образовних институција и потребе да се ови чиниоци, заједно са локалном самоуправом, повежу са циљем изналажења могућности у циљу коришћења развојних образовних перспектива у складу са регионалним потенцијалима.
Академија техничко-васпитачких струковних студија има различите образовне профиле, њихови студенти обављају стручне праксе у врањским привредним субјектима и често настављају своју професионалну каријеру у њима, тако да је међусобна сарадња од великог значаја и обостране користи, истиче руководилац одсека Академије у Врању, Јелена Марковић.
– Желимо да овим скупом покажемо граду, привреди и средњим школама колики је значај наше институције и да све те субјекте повежемо, као и да начинимо први корак ка новој традицији одржавања оваквих стручних скупова.
Кроз панел дискусију смо могли да чујемо да је привреда задовољна међусобном сарадњом, али и да су им потребни и неки нови образовни профили, тако да ћемо се трудити да у наредном периоду акредитујемо студијске програме који ће одговарати потребама привреде.
Свака критика коју нам упуте представници школа или привреде нам је јако важна, јер нам то даје подстицај у решавању проблема и води нас ка заједничком циљу, а то је да нам се млади студенти који завршавају студије, запошљавају, заснивају породице и остају у граду – указује Марковићева.
У име локалне самоуправе, скупу се на панел дискусији обратио градски већник за образовање Дарко Раденковић и информисао присутне о мерама које град Врање предузима у циљу унапређења услова образовања, као и на подстицајним мерама за основце, средњошколце и студенте.
– У току је процедура за усвајање Стратегије образовања у периоду од 2025. до 2030. године. Нацрт је усвојен и она ће бити усвојена на следећој седници Скупштине града, а спроведена кроз акциони план.
Ради се о свеобухватном документу за период од пет наредних година и мислим да постоји велики број корака који
ће, спровођењем путем акционог плана, утицати на то да соновно, средње и високошколско образовање буде значајно унапређено у Врању – рекао је већник Раденковић.
Скуп је отворио председник Академије техничко-васпитачких струковних студија др Душан Радосављевић, након чега чега су у радном делу присутнима своје стручне радове представили професори и предавачи ове високошколске установе. Присутни су на крају рада попунили и евалуацијски упитник који би требало да да смернице за унапређење будућих стручних скупова и семинара.