
Резултати мерења концентрације загађујућих материја које врши Завод за јавно здравље (ЗЗЈЗ) Врање показују да последњих пет година влада тренд побољшања квалитета ваздуха, изјавила је за РТВ Врање др Невенка Станојковић, специјалисткиња хигијене.
Томе је знатно допринело отварање котларница на биомасу за даљинско грејање „Новог дома“ које су замениле старе погоне на мазут. Ипак, и даље су ложишта у индивидуалним домаћинствима један од главних фактора загађења ваздуха у нашем граду.
ЗЗЈЗ Врање од пре три године мерења штетних материја у ваздуху врши на четири места у Врању и једном у Врањској Бањи и прикупља податке о количини чађи, сумпор и азот диоксида, а од почетка године и суспендованих честица.
Заменом биомасе као горива у котларници „Новог дома“ у насељу Чешаљ, концентрација штетних честица у централном градском језгру је смањена, показују подаци са најближег мерног места, поред зграде ЗЗЈЗ, каже специјалисткиња хигијене у овој установи, др Невенка Станојковић.
– Постоји тренд смањења концентрације чађи, који се ради за период од најмање пет година, и то показују наши подаци на мерном месту ЗЗЈЗ.
А то нарочито важи и за сумпор-диоксид и азот диоксид, чије повећање се јавило само 2020. и 2021. године – каже др Станојковић.
Ипак, на загађење ваздуха утиче много фактора, од којих су значајни и временски параметри, па је тако просечна температура у фебруару ове године била за готово шест степени нижа у односу на лане, што је повећало утрошак енергената, а самим тим и количину штетних материја.
Котларнице нису једини извор загађења ваздуха, указује наша саговорница, већ су то и саобраћај, индустријска постројења, грађевинско-комуналне делатности и један од највећих – индивидуална ложишта у домаћинствима.
– Једна од најважнијих мера смањења аерозагађења је прелазак на централни систем грејања како би се смањио број индивидуалних ложишта, затим да се као енергент од фосилних горива користи гас.
Добар избор је и биомаса, која се користи у свим котларницама „Новог дома“, осим оне у улици Виктора Бубња која још увек користи мазут.
Иначе, најбољи су обновљиви извори енергије, а осим биомасе, то су енергија сунца, ветра, геотермална енергија и енергија воде – наводи др Станојковић.
Доказ за то су постројења за грејање у Врањској Бањи која користе геотермалну енергију, односно топлу воду.
На мерном месту у Бањи, од почетка мерења до сада, није забележен ниједан дан са повећаном концентрацијом загађујућих честица, додаје наша саговорница.
Веома позитиван корак у смањењу аерозагађења је и помоћ државе и локалне самоуправе домаћинствима за мере енергетске ефикасности, попут замене столарије, јер се уштедом у потрошњи енергената смањује и количина загађујућих материја, додаје др Невенка Станојковић.
Наша саговорница апелује на Врањанце и да редовно раде техничке прегледа аутомобила, јер је њихова просечна старост много виша него у развијеним земљама и додаје да за превоз аутомобилима у граду треба чешће користити бицикл.