Министар Селаковић уручио 53 Борачке споменице

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић заједно са владиком врањским господином Пахомијем, председницима општина Бујановац, Прешево и Трговиште, присуствовали су Свечаном чину уручења Борачких споменица.

У Манастиру Светог Прохора Пчињског уручене су 53 Борачке споменице борцима Горње Пчиње и јужног Поморавља. Свечаној додели Борачких споменица присуствовали су борци, ратни војни инвалиди, породице палих бораца из Бујановца, Прешева и Трговишта. Споменице су уручили , министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић и Ненад Митровић, директор Службе Координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа.

-То су они, наши вредни синови, који су на позив отаџбине у периоду од 1990. до 1999. године, одазвали се, обукли униформу и стали у одбрану Републике Србије и српског народа. Овим настављамо уручење Борачких споменица јер је право на Борачку споменицу једно од права коју наши регистровани борци, породице палих бораца и ратни војни инвалиди имају на основу закона који је почео да се примењује од 1. јануара 2021. године, истакао је министар Селаковић.

Није случајно да се Борачке споменице уручују у једној светињи као што је Манастри Светог Прохора Пчињског, места одакле су почињале и завршавале се многе ослободилачке акције спрских добровољаца, четника и комита с почетка прошлог века, речи су министра Николе Селаковића.

-Оно што је највредније код човека, а то је да живот свој положите за ближње своје, а то је та Јеванђељска љубав коју је Исус Христос показао својом жртвом на крсту, истакао је Епископ врањски господин Пахомије.

Република Србија на иницијативу председника Александра Вучића додељује Борачке споменице  у знак захвалности свим борцима са напоменом да их држава неће заборавити, рекао је министар у  обраћању борцима и породицама палих бораца.

– Значајно је да се неко најзад сети да и нама борцима ода признање.

На питање какве успомене носи из рата 1999. године, одговара врло емотивно.

-Успомене на љубав, слогу, на братство, бору. неки спомињу мржњу, код нас није била мржња мотив, већ љубав према својој земљи и породици, рекао је Бачевић Небојша борац из Бујановца.

Ви сте Борачку споменицу добили у име и част свог сина, јел тако?

-Да, он је прво био на редовном служењу војног рока у Вуковару, након завршеног војног рока одмах је отишао опет у Вуковар и након само 15 дана је убијен, речи су 81-годишњег Стојановић Петка из села Лопардинце који се Борачку споменицу добио у име погинулог сина.

Министар Селаковић позива све грађане који су били борци од 1990. до 1999. године, а нису у складу са закон утврдили свој борачки статус, да то ураде уз одговарајућу документацију у својим Локалним самоуправама.

-Тиме стичу борачку легитимацију којом из дана у дан могу да остварују све више и више погодности и стекну право на добијање Борачке споменице као својеврсног симбола захвалности и поштовања које им Србија даје, речи су министра та рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Please follow and like us:
Друштво