
Повереник за заштиту равноправности и Популациони фонд УН у Србији настављају кампању „Твоје тело је твоје. И на нету и у стварном свету“ по градовима у Србији. Врање је један од шест градова у којима је одржана радионица за младе.
Млади из Врања присуствовали су радионици на тему “Заштита од дискриминације и различитих облика насиља,“ која се реализује у оквиру кампање “Твоје тело је твоје. И на нету и у стварном свету.“
-Тренутно је у друштву насиље, на жалост, јако популарно, и мислим да треба да буде и више ученика на овој едукацији да би се насиље смањило, каже Сара Ристић, ученица Медицинске школе у Врању.
-Мислим да деца треба да се упознају са тиме и да знају како да избегну те ситуације, или, ако су већ жртве неког насиља, како да се извуку из тога, додаје Сташа Љубисављевић, такође ученица поменуте школе.
Радионице држе чланови и чланице Панела младих Повереника за заштиту равноправности, како би се на најбољи могући начин наведене теме приближиле младима.
-Акценат стављамо на младе, на њихово учешће, с обзиром да су млади најзаступљенији у дигиталном простору. Покушаћемо да их укључимо, како би они на што бољи начин својим вршњацима пренели своје знање о овим феноменима, о њиховим последицама, о начинима на који могу да се заштите. Идеја је да чланови и чланице Панела младих Повереника за заштиту равноправности држе ове едукативне вршњачке радионице. Завршили смо у Крагујевцу и Бујановцу, ово је трећа у Врању и у септембру настављамо даље, планиране су још три радионице. Видимо да ће ова пракса да заживи много дуже него што су то шест јединица локалне самоуправе ове године, каже Славица Николић, самостална саветница у стручној служби Повереника за заштиту равноправности.
Технологија и интернет у савременом добу, иако имају бројне предности, доносе и могућности злоупотребе, а представљају и погодно тло за дискриминативна понашања и насиље, како у онлајн, тако и у офлајн сфери.
Акценат је на препознавању ових феномена и ширењу знања о начинима превенције и заштите. На овај начин млади се упознају са различитим облицима насиља, али и темом дискриминације.