
Још једну шансу за младе, незапослене људе пружа Национална служба за запошљавање, кроз четврти по реду програм “Моја прва плата“. На територији Пчињског округа програм спроводи Филијала НСЗ у Врању. Скоро 40 посто лица, која прођу програм, останe у радном односу код послодавца.
У току је пријављивање послодаваца на порталу моја прва плата и траје до краја октобра. Ово је уједно прва фаза, од укупно 6. Након ње следи провера кандидата, односно послодаваца до 3. новембра, а онда пријава незапослених.
-Од 6. до 24. новембра, две недеље, траје пријава незапослених који су заинтересовани за укључивање у програм “Моја прва плата“, путем портала www.mojaprvaplata.gov.rs. Пријављују сe за позиције које су огласили послодавци – каже Горан Живковић, директор Филијале у Врању.
Након тога следи повезивање послодаваца и кандидата и одабир, који је искључиво на послодавцу. До средине децембра се формира коначна листа, провера траје до краја децембра, а почетак стручног оспособљавања je у првој половини јануара 2024. године.
-Реализација програма је 9 месеци, са средњом, вишом и високом школом. Програм важи за лица млађа од 30 година. Морају да буду пријављени на евиденцији НСЗ, а редовни ученици и студенти основних студија до 26 година не могу да буду пријављени и не могу да буду укључени у програм “Моја прва плата“ – објашњава Живковић.
Новчани износ који ће примати кандидати које ће одабрати послодавци је знатно повећан.
-Прошле године је било 24.000 динара са средњом школом, сада је 28.000. Са вишом и високом школом било је 27.000, а сада је 34.000. За 20 процената је повећан новчани износ и плаћају се доприноси за случај повреде на раду-истиче Живковић.
Број кандидата које послодавци могу да ангажују зависи од броја запослених које већ имају. Послодавац мора да има ментора, који може да обучава више лица.
