На Дечјем одељењу хоспитализовано 27 детета

У сезони смо респираторних инфекција које су најзаступљеније код деце предшколског и школског узраста. Велики број деце је због бронхитиса и упале плућа на болничком лечењу, те смо упитали др Марину Бојковић са Дечјег одељења врањске Болнице, колико деце је хоспитализовано, ког су узраста и колико је потребно времена за опоравак после ових респираторних тегоба.

Кијавица, кашаљ, иритација и цурење из носа, повишена температура, болови у мишићима и зглобовима, главобоља, болови у грлу, дрхтавица и малаксалост. Тегобе које трају од 2 до 7 дана, међутим, након два дана под температуром потребно је јавити се лекару и оно што је још битније, по речима лекара, не узимати антибиотике без рецепта лекара.

-Сада је, као што сте рекли, сезона респираторних инфекција од које најчешће оболевају деца узраста испод пет година и децу до годину дана, мада на одељењу имамо хоспитализовану и старију децу. Најчешће су то бронхиолитиси, бронхитиси и упале плућа, а спорадично се јаве и деца са стомачним тегобама, речи су др Бојковић.

Већа је учесталост респираторних инфекција од почетка године, каже докторка и додаје да је повећан број прегледа и хоспитализације деце на одељењу.

-Поготово код млађе деце, код деце која похађају колективе, вртиће или су деца која су друга у породицу, па од старије деце добије вирус. Родитељима бих препоручила да избегавају сва могућа окупљања, да, уколико знају да нека особа има респираторне тегобе ,  избегавају контакте. Да чешће проветравају просторије, повећају унос течности, хране, примењују унос пробиотика и да прате своје дете. Уколико се детету, након два дана под температуром не побољшава стање, треба да се обавезно јави свом лекару, који ће проценити да ли дете за амбулантно или хоспитално лечење, објашњава докторка Дечјег одељења врањске Болнице.

У зависности од имунолошког стања, али и узраста деце, зависи и дужина останка на болничком лечењу.

-Већа деца боље одреагују на терапију, код њих се опоравак види много брже и већ трећег – четвртог дана, деца су много боље, док је код мање деце ток хоспитализације мало дужи. Поготово деца испод годину дана живота, она не само да остају дуже у болници него и њихово лечење некада захтева кисеоничну терапију, наглашава др Марина Бојковић.

Све епидемиолошке мере превенције су на снази, ношење заштитних маски у здравственим центрима и на великим скуповима. Хигијена руку, унос веће количине течности, пробиотика и витамина, како би се заштитили од разних вируса, укључујући актуелну респираторну инфекцију.

Please follow and like us:
Друштво