Новембар – месец борбе против болести зависности

Новембар месец је у знаку борбе против болести зависности. Др Слађан Станковић из Завода за јавно здравље у Врању истиче да болести зависности све више узимају маха и попримају епидемијски карактер и код нас и у свету.

Болести зависности се деле на хемијске и нехемијске. У хемијске спадају болести које настају због конзумације алкохола, никотина, психоактивних супстанци, док у нехемијске спадају болести које су последице тог савременог начина живота, а то су коцкање, зависност од интернета и видео игара. Најбоља превенција против болести зависности је превенција, истиче др Станковић.

– Што се тиче психоактивних супстанци, неопходни су фронтови борбе и један мултидисциплинарни приступ још од тог осетљивог периода адолесценције, а то значи у школама, у Саветовалиштима за младе, у Заводима за јавно здравље и јако је битно да се укаже на штетност психоактивнх супстанци, истиче др Станковић.

Последице конзумирања психоактивних супстанци  могу бити физичке што доводи до оштећења мозга, срца, јетре и стварања физичке зависности, али и психичке природе односно дезинтеграције личности, разарања породице  и таква особа није укључена у нормални живот и ради колектив.

–  Претерано конзумирање психоактивних супстанци може довести до смрти управо због  парализе центра за дисање, прекормерног дозирања. Управо су по дефиницији психоактивне супстанце оне које мењају наше понашање, мишљење, опажање. 

Са болестима зависности се углавном почиње у адолесценцији и за њима се посеже када особа има неки проблем.

– Оно што је најбитније код свих тих болести зависности то је да када у адолсценцији имамо неки проблем не посегнемо за дрогама већ да се изборимо и  истрајемо. То је период када одлучујемо како ћемо се у животу понашати и врло је битно да не посегнемо за дрогама, већ да савладамо све те препреке и на тај начин ћемо се оспособити за живот.

Болести зависности представљају и здравствени и друштени проблем, а прва линија одбране је породица. Уколико приметите чудно понашање своје деце или омладине у својој околини, реагујте одмах, саветује наш саговорник.

Please follow and like us:
Друштво