
Нови сојеви кооронавируса регистровани су и у нашој земљи. „Ерис“ и „Пирола“ представљају мутиране врсте омикрон соја корона вируса. Истраживали смо има ли места забринутости по јавно здравље и шта нас очекује у предстојећој сезони респираторних инфекција.
На подручју Војводине су регистровани први случајеви оболевања од новог соја коронавируса, названог „Ерис“, за који Светска здравствена организација каже да може да изазове већи талас заражавања.
Како више нема масовног тестирања на корону, сматра се да је вирус распрострањенији него што показују бројке, али је опасност по јавно здравље ниска.
– Такође је важно да нема тежих форми болести иако се региструје код свих категорија становништва, али нема потребе за хоспитализацијом.
У овој ситуацији има довољно колективног имунитета и то је један од разлога зашто не оболевамо од тешких форми болести – наводи др Слађан Станковић, епидемиолог ЗЗЈЗ у Врању.
За сада нема потребе за неким нарочитим епидемиолошким мерама, али то не значи да није потребан опрез. То значи изостајање са посла и из школе уколико се јаве неки од симптома.
– У сваком случају важно је да поштујемо мере изолације уколико имамо респираторну инфекцију, да се јавимо лекару ако имамо проблем са дисањем, али су уобичајени симптоми као и код других респираторних инфекција, а то су гушобоља, главобоља, повишена температура, болови и слабост у мишићима и то прође за недељу дана – указује др Станковић.
Показало се да коронавирус нема сезону и циркулише током целе године. Ипак, током зиме ће бити присутни и други респираторни вируси, па ће заражавање бити масовније.
Важно је да се због тога заштите најрањивије групе, а то су тежи болесници и најстарија популација. – Особе старије од 60 година и хронични болесници треба да буду на опрезу и да током зимских месеци избегавају масовне скупове и да чак носе маске уколико у кући имају оболелог – поручује др Слађан Станковић.