Са доласком лепог времена, почиње и сезона венчања и разних весеља и славља. Тим поводом угостили смо матичарку градске управе у Врању Слађану Стојановић, која нам је рекла да је од почетка године у нашем граду склопљено 60 бракова.
У јеку смо лепих прослава, а како матичарка Слађана Стојановић каже, због поста је дошло до мале стагнације у организацији венчања, али да после Ускрса, матична служба нашег града има доста посла.
-Од почетка нове 2023. године склопљено је 60 бракова, што је мање у односу на прошлу годину. Сразмерно са данашњим даном, прошле године је било 20 бракова више склопљено у односу на ову годину. Разлог би могао да буде и сам крај короне, па се људи у том периоду и нису доста венчавали, а како је корона јењавала младенци су једва чекали да озваниче своје статусе. Сада је већ устаљен ред што се венчавања тиче, истиче матичарка Слађана Стојановић.
Правило да се венчања дешавају само викендом више не важи, по речима матичарке Стојановић, венчања се организују и радним данима. Мешовитих бракова нема, али доста млађих људи се одлучује да ступи у брачне воде са вољеном особом. Дешава се и то да малолетне особе често пожеле да ступе у брак, с тим да је у том случају потребно решење суда о њиховој зрелости, способности.
-Венчање радним даном је 300 динара, то је износ за подношење захтева уз надокнаду од 770 динара, викендом је 1540 динара, док је излазак на терен 9.500 динара и то су таксе од Нове године. Обично се венчавају на видиковцу на Пржару, било је занимљих места као што је Позориште, испред ресторана , објашњава матичарка Слађана Стојановић.
Без обзира на цену венчавања, младенци се у највећем броју случаја одлучују за венчање мимо Градске куће. Доста обичаја се променило, новина је да и мушкарац може да по венчању добије презиме своје супруге, што у нашем крају и није пример.