На Педагошком факултету у Врању данас је одржан Девети Дан науке и иновација, а у оквиру националног пројекта који Министарство науке, технолошког развоја и иновација спроводи под слоганом „Србија земља науке, земља иновација”.
Дани науке и иновација организују се у градовима широм Србије, са циљем подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације. Присутнима су се на отварању обратити и државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација Мирослав Трајановић, председница Скупштине града Врања Зорица Јовић и деканица Педагошког факултета у Врању Драгана Станојевић.
-Мени је драго да смо овде у Врању, а драго ми је и да смо на Педагошком факултету који је један од примера добре праксе у едукацији будућих наставника који треба да подрже развој генерације која мора да познаје и информационе технологије и вештачку интелигенцију и да буде спремна да буде иновативна, јер ће само иновације поспешити српску привреду, речи су Мирослава Трајановића из Министарства науке, технолошког развоја и иновација.
У том смислу пројекат Министарства науке, технолошког развоја и иновације има за циљ да прође целом Србијом и да у свакој средини покаже значај и науке и технолошког развоја и иновација у даљем развоју српске економије, додаје Трајановић.
-Време у којем живимо несумњиво представља нову дигиталну еру у којој је знање нераскидиво повезано са технолошким развојем. Иновативност сама по себи јесте продукт стеченог знања и датих могућности зарад напретка. Иновација, као замена или унапређење старе технологије, односно система, представља основни фактор технолошког прогреса и економског развоја једног друштва, као и привредног раста у целини, истакла је Зорица Јовић председница Скупштине града Врања.
Захваљујући Влади Републике Србије и залагању председника Александра Вучића, потписан је споразум о изградњи тренинг центра 3,4, милиона евра, који ће путем знања и вештине генерисати адекватан одговор на савремене изазове привреде, наглашава Јовићева.
-Ово је посебан дан за Педагошки факултет и град Врање, јер смо данас центар Србије у овом процесу којим се афирмишу знање и наука у функцији укупног развоја наше земље. Ово је прилика да се студентима, средњошколцима, предузетницима и свима заинтересованима представе значајни пројекти, доступне мере и фондови. С друге стране Педагошки факултет као једина матична, академска струковна институција у Пчињском округу, има прилику да се афирмише као установа значајних, научно – истраживачких потенцијала, у свим областима науке и уметности, речи су Драгане Станојевић деканице Педагошког факултета у Врању.
-Наша област интересовање јесте област из биотехнологије и примена вештачке интелигенције у здравству. Промене које ове технологије доносе у оквиру Четврте инвестиционе револуције су промене које треба да видно унапреде здравствени систем, па чак и да га трансформишу. Захваљујући могућности да велика количина података анализирате брже, једноставније и боље, објашњава Драгана Жутовић Илић из Центра за четврту индустријску револуцију.
Само неке од статистичких подата који су изнети на предавању, јесу да је у Србији већи број жена научника у односу на мушкарце.