Јелена Тасић, педагог и члан Радне групе за превенцију вршњачког насиља говорила је о проблемима са којима се срећу жртве насиља, њихови родитељи, како да препознамо да је дете жртва вршњачког насиља, али и оно што је најважније шта можемо урадити да му помогнемо.
Вршњачко насиље је по дефиници сваки облик насиља који угрожава здравље детета или му угрожава част углед и достојанство.
– Родитељ ће сигурно препознати понашање детета које је жртва насиља, јер дете постаје плашљиво, дете ће почети да изостаје из школе, затвараће се у себе и повлачиће се. Дете које жртва насиља, нема жељу да иде у школу, да се види са вршњацима, мења понашање и губи самопоуздање и сигурност – каже Јелена Тасић педагог.
Како објашњава наша саговрница када родитељ примети да се са дететом нешто дешава, најбољи начин да сазнају о чему је реч је разговор.
– Само разговор, родитељ мора бити упоран. Никако агресивно понашање, јер родитељи су модели понашања и деца уче прво од њих а затим од нас у школи. Једино разговором детету могу да пруже подршку, да га саслушају и увиде у чему је његов проблем и да му помогну да дође до дефинисања проблема. Деца су најчешће у конфузији, плаше се и ни сами нису сигурни да ли проблем постоји и да ли треба рећи или не треба – каже Тасићева.
Родитељ након сазнања треба да објасни детету зашто је битно да се проблем пријави. Често деца не пристају на то, али родитељ не сме да одустане и никако не треба да ставља проблем под тепих, објашњава педагогица.
– Уколико занемаримо насиље на првом нивоу, ту спадају оговарања, провоцирања, задиркивања, онда ће доћи други па и трећи ниво насиља. И мимо детета родитељ ће доћи у школу, доћиће у супротној смени, обратиће се или разредном старешини или учитељу, педагогу или психологу школе. Онда ће тим из школе укључити дете и целу одељенску заједницу и решити проблем – каже Јелена Тасић.
Од деце можемо много да сазнамо, уколико их пустимо да буду креативни да испоље оно што осећају. На радионицама и предавањима, у разговору са професорима, родитељима па и вршњацима деца ће показати да ли постоји проблем, а ми треба да њихове сигнале препознамо.
Овај пројекат је реализован уз финансијску подршку Града Врања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који додељују средства.