
Набавка нових контејнера и њихово постављање на различитим локацијама у граду део је напора да се унапреди систем прикупљања отпада и побољша чистоћа града. Предвиђено је постављање девет нових полуподземних контејнера на три локације у граду.
По четири таква колектора смећа биће у две улице у насељу Чешаљ, док ће један бити у Илинденској улици.
– Набавили смо осам полуподземних контејнера у вредности од 5,5 милиона динара, а добили смо још један као донацију, тако да ћемо са девет оваквих контејнера значајно унапредити животне услове наших грађана.
Запремина им је три метра кубна и далеко су економичнији од досадашњих металних контејнера чија је запремина 1,1 метар кубни – рекла је извршна директорка ЈКП „Комрад“ Нела Цветковић.
Током зимског периода несавесни грађани у ове подземне контејнере избацују пепео и жар. Три полуподземна контејнера су тако изгорела у Илинденској улици. Такође, недавно су саднице липе на путу ка Бунушевцу украдене.
Све то заједно представља велики финансијски губитак за „Комрад“, али и лепоту нашег града.
– У последње време се дешавају инциденти да нам несавесни појединци униште или украду дрворедне саднице и цвеће које смо поставили. Страдале су саднице липе, уништава се и цвеће у канделабрима на шеталишту, то су велики губици за Комрад.
Истим таквим несавесним ставом проузрокују и да нам се контејенер запали јер избацују пепео и жар из својих ложишта. Ми увек све то штете пријавимо полицији као дело НН починиоца, имали смо у пар наврата прилику да се пронађу виновници и да нам се штета надокнади, али много је више штете нането тако да починилац није пронађен.
Можда је решење да Комунална милиција више борави на терену и дежура или да се постави видео надзор на тим неуралгичним тачкама у граду, како би лакше пронашли починиоце тих злодела – каже Цветковић.
У насељу Чешаљ, у улици др Димитрија Јовчића почело је постављање садница америчког копривића. Поред декоративне улоге, овај дрворед донеће нови хлад и естетику овој веома прометној улици.
– Реч је америчком копривићу, а радници ће поставити 46 ових садница. Реч је о новој биљци коју до сада нисмо имали у Врању. Набавили смо то уз помоћ Градске управе и очекујем да ће се показати као много боље решење него неке друге саднице.
Искрено се надам да ће их грађани чувати и неговати и да неће бити груби према њима – апелује Нела Цветковић и на становнике Чешља и Врања.
Током предстојећег викенда „Комрад“ ће поставити велике металне контејнере за одлагање кабастог смећа у доњем делу града, тачније на углу улица Мостарске и Иве Андрића, Пролетерских бригада и Жарка Зрењанина, у Илинденској и на улазу у Солунску улицу.
Долазак пролећа и лепшег времена Комрад дочекује у великом налету како би наш град био чистији и лепши. Сигурно је да дају свој максимум како би Врање оправдало епитет „града са душом“, али је јасно и да не могу све постићи. Доста тога зависи и од нас самих и тога колико волимо улице на којима смо одрасли, а на којима сада расту нека нова деца.