Полени трава у јеку

Лепо време и пролећне темпратуре погодују свима и маме грађане напоље да уживају у благодетима јунских температура. Међутим, особама алергичним на полен ово време може да смета јер им у зависности од тога на који полен су алергични, може варирати здравствено стање.

Период активности полена је од фебруара до октобра када и траје мониторинг у 28 градова и општина у Србији које су покривене клопкама на полен. Сви подаци о концентрацији полена налазе се на сајту Агенције за заштиту животне средине па свима који имају проблема са алергијама саветује да редовно прате концентрацију и да ускладе своје активности.

– Сад је период када су актуелни полени трава, негде 20% поленских алергија отпада на полене трава. Оне показују високу концентрацију и високу моћ алергености у овом периоду у мају, јуну и јулу. Коприва почиње касније, те коровске биљке почињу у јуну, али се њихова активност и концентрације протежу и кроз јул, август и септембар. Коприва тај показује високу алергеност, каже др Слађан Станковић.

Поленске алергије се манифестују у виду цурења носа, свраба очију, упалом слузокоже ока и носа и кашљем. Ретко се јављају фебрилна стања односно температура и промене на кожи.

Симптоме алергије не треба избегавати јер уколико се оне не третирају дужи период, организам улази и у стање хроничних алергија па се може јавити алергијска астма или алергијски бронтихис.

– Особе које имају склоност односно ту атопијску конституцију и атопијско реаговање, они по савету свог лекара узимају ту превентивну антихистаминску терапију и пре почетка активности тог полена, узимају и све док траје активности тог полена, а наравно да ће се примењивати и неке уопштене мере, а ту је најбитније да избегавамо јутарње сате када је активност најјача, додаје др Станковић.

Доктор додаје да особе алергичне на полен треба да затварају прозоре од стана и аутомобила, да не суше веш на тераси, да чешће перу косу и да се туширају јер се полен задржава на коси и гардероби.

Препоручује се шетња после кише јер је тада концентрација полена мања, наглашава наш саговорник.

Please follow and like us:
Друштво Здравље