Након трагедије у београдској Основној школи „Владислав Рибникар“, у свим школама у Србији су распоређени полицијски службеници и то све док траје настава. Према најавама из МУП-а, њихова дужност је спречавање кривичних дела и прекршаја у школама, као и превентивно деловање.
У свим школама у Србији, јутрос у 8 часова, ученике су дочекали полицајци.
Према мерама које је усвојила Влада Републике Србије, ангажовани су сви расположиви људски капацитети, а до запошљавања додатног броја полицајаца, ангажовани су и службеници из других ресора.
– Појачане су мере безбедности у свим школама у Србији, што значи да су поред школских полицајца, ангажовани и полицијски службеници опште надлежности, управе саобраћајне полиције и криминалистичке полиције.
Такође, од данас ће све све основне и средње школе у земљи, њих 1.740, имати свог школског полицајца.
Посебан акценат је стављен на долазак ученика, одлазак и за време одмора, рекла је Индира Хамзабеговић, школски полицајац Полицијске управе Стари град.
Улога школског полицајца је унапређење безбедности у школама и ученика, спречавање, сузбијање и расветљавање кривичних дела и прекршаја у зони школа, рекла је Хамзабеговић.
Она је подсетила да је пракса школских полицајаца већ успостављена и функционише дужи низ година, као и да влада поверење између службеника и ученика.
Према њеним речима, постојаће максимална сарадња полицијских службеника са директорима, педагозима, особљем у школи и ђацима.
– Што се тиче откривања оружја и психоактивних супстанци, улога полицијских службеника је превентивно деловање, а у случају сазнања да неко од ученика поседује нешто од оружја, оруђа и психоактивних супстанци, то ће подразумевати и преглед тог ученика- рекла је Хамзабеговић.
Према њеним речима, МУП наставља с едукацијама и предавањима на тему безбедности коришћење интернета и друштвених мрежа, затим заштити деце од опојних дрога и алкохола, као и насиља као негативне друштвене појаве.