У амфитеатру Педагошког факултета приређен је Књижевни програм “Матица – чувар духовног блага” на коме обављена примопредаја легата академика Вука Филиповића.
О овој теми говорили су председник Матице српске проф. др Драган Станић, управник Рукописног одељења проф. др Зорица Хаџић и др Милан Мицић, генерални секретар Матице.
-Ми још увек не знамо шта овај легат садржи, али знамо шта очекујемо од тога. То је да видимо заправо како је захваљујући овим архивалијама изгледао унутрашњи живот Вука Филиповића, који се јавно не види, а Вук Филиповић је један од водећих српских интелектуалаца са друге половине 20. века. Он је оставио изузетне трагове у проучавању књижевности, али и уопште јавног живота, објашњава проф. др Драган Станић председник Матице српске.
О легату је говорила проф. др Сунчица Денић из Врања.
-Ово је најбоље могуће решење и могу рећи да нисам очекивала да ће легат оберучке бити прихваћен од стране Матице српске. Матица српска је једна од наших најстаријих кућа и за две године ће прославити 200 година постојања. Она ће направити боље услове, обрадиће рукописну заоставштину и легат ће бити доступан младим истраживачима, рекла је проф. др Сунчица Денић.
Легат Вука Филиповића садржи 15 кутија материјала, малу библиотеку и 30 свезака рукописа. Неке књиге су већ објављене, док неки рукописи још увек нису угледали светлост дана, речи су некадашње студенткиње факултета у Приштини Сунчице Денић, чији је професор био управо покојни академик Вук Филиповић.
-Он је један од организатора “Борине недеље” заједно са професором Станишом Тошићем из Врања и први који је одбранио докторску дисертацију о Бори Станковићу, истакла је професорка Денић.
Легат академика Вука Филиповића улази у ред високих стваралаца од националног значаја, што значи да ће легат наћи вечно место управо онако како и Матица српска траје, закључак је са примопредаје легата.