Радионицом и презентацијом програма у Медицинској школи „Изабел Емсли Хатон“ у Врању обележен је Међународни дан борбе против вршњачког насиља. Ученици су и кроз дијалог са предавачима, као и уз помоћ Тима за вршњачко насиље, формираног у школи, едуковани о начинима препознавања и реаговања на различите видове насиља.
Васпитни рад и стални дијалог са ученицима један је од кључних момената у превенцији и сузбијању вршњачког насиља. То је важан део процеса образовања који се одвија током школске године. Радионице су саставни део тог процеса, где млади проширују своја знања о томе како реаговати у ситуацијама у којима примете насеље.
Професорка Сунчица Тасић истиче да ученици добро знају који су то кораци поступања, коме би требало да се обрате и како да реагују. Напомиње да код ученика негују праве вредности, да развијају љубав, поштовање, уважавање различитости, толеранцију, да негују другарство , а радионичарским радом стичу неопходна знања за борбу против вршњачког насиља.
Континуирани васпитни рад са ђацима током целе године најбољи је начин за развијање хуманости и емпатије, а уједно и превенције вршњачког насиља, слажу се и професори и ученици.
Mане Анђелковић, ученик Медицинске школе, каже да је релативно лако препознати насиље, да су жртве повучене, не комуницирају, често су и агресивне због свега што проживљавају, а то се и може видети када их неко малтретира, затим када путем телефона добијају неприкладне поруке.
Наташа Крстић напомиње да, иако је данас Међународни дан борбе против вршњачког насиља, о превенцији причају у школи током целе године. Истиче да професори томе придају велику пажњу, нарочито упозоравају да не би требало вршити насиље било које врсте. Радионице још више доприносе проширивању знања о томе.
Насиље је оружје слабих, али може да остави дугорочне и понекад кобне последице по појединца, па и групе, што је разлог да се томе супростави комплетно друштво, поготову када се ради о најрањивијима, о деци.