Сензорна соба мења живот деце са сметњама у развоју!

Јована Петровић, дефектолог у у Дневном боравку за децу, младе и одрасле са физичким инвалидитетом и интелектуалним тешкоћама

Јавнa установa “Центар за развој локалних услуга социјалне заштите”, захваљујући донацији, обезбедила је средства за набавку елемената за опремање Сензорне собе у Дневном боравку за децу, младе и одрасле са физичким инвалидитетом и интелектуалним тешкоћама.

Сензорна соба је опремљена и интерактивна соба где постоји одређена опрема која потпомаже стимулацију свих чула.  Овај простор је у фази монтирања и биће што пре спреман за рад. Садржаће  подне и зидне панеле, као и струњаче и лејзи бегове, а имаће и једну тубу са водом и рибицама. Опремом рукују стручна лица који дозирају стимулансе у зависности од потребе детета и тога које чуло желе да подстакну.

– Најзад смо успели да добијемо ту собу која ће поред визуелним сензацијама омогућити и подстицај мириса, додир, тактилних дражи. Поред те тубе за визуелну стимулацију имаћемо и аудитивне елементе односно пуштање музике и дозирање јачине кроз сензорне пројекторе . Укратко стварамо једну атмосферу која помаже деци да се релаксирају, да се опусте и да на тај начин смањимо стрес, напетост и нервозу, каже Јована Петровић.

Сензорна соба највише помаже деци са сметњама из спектра аутизма, али доприноси и развоју координације и концентрације, пажње код деце која показују хиперактивност. Помаже и деци са оштећењима попут целебралне парализе и  Дауновог синдрома.

– Већина наших корисника је са спектром аутизма односно са вишеструким сметњама где између осталог доминира аутизам. Што се тиче тог терапеутског рада, сам рад у сензорној соби требало би да буде учење кроз игру, али то мора да буде мотивишуће за дете како и оно пристало на сарадњу,а са друге стране мора да буде осмишљено и да тежи ка неко циљу, а дете играјући се са неким елементима ради на конструктиван начин и тако обликује своје понашање, додаје Петровићева.

Поред сензорне собе која ће ускоро почети са радом, постоји и кабинет где се ради са децом која су била укључена у неки образовни систем, где се ради на то да се сачувају постојећа знања и да се развију нова. Ради се и на опремању дигиталне учионице односно интернет кабинета, али и игралиште у дворишту установе.

Наша саговорница истиче да је све што се ради у интересу деце и тога да се они осећају пријатно и лепо у боравку као и да родитељима олакша свакодневни живот. 

Please follow and like us:
Друштво