Скупштина града је на 37. седници усвојила текст Трилатерарног уговора за коришћење средстава Зајма за програм интегрисаног управљања чврстим отпадом на подручју Врања, којим се предвиђа проширење депоније „Метерис“. Према речима градоначелника Слободана Миленковића, већину средстава за овај пројекат ће Град бесповратно добити од Владе Србије, а новом, регионалном депонијом ће управљати ЈП „Комрад“.
Овај важан документ отвара врата за релизовање дуго припреманог пројекта проширења депоније „Метерис“ која ће тиме постати регионална и у коју ће бити отпреман отпад из читавог округа.
Трилатерарни уговор ће бити потписан између Министарства финансија, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, KfW банке, Града Врања и Јавног предузећа „Комрад“, рекао је градоначелник Слободан Миленковић.
Он је прочитао писмо министра грађевине Горана Весића у којем обавештава врањски „Комрад“ да су се стекли услови за потписивање овог важног уговора и прослеђивање средстава за реализацију пројекта.
Вредност фазе 1 уговора износи 22 милиона евра, од чега је за град Врање опредељено 12,5 милиона, рекао је градоначелник.
– Од тога је 9 милиона 494 хиљаде евра или 70 одсто бесповратних средстава, а износ у висини од 3 милиона 6 хиљда евра се усмерава у виду зајма, дефинисаног у споразуму о зајму који се отплаћује у складу са условима наведеним у уговору.
.Треба нагласити да се део од 30 процената овог зајма враћа у 21 једнакој полугодишњој рати отплате, почев од 15. октобра 2024. године и отплаћује се два пута годишње, дакле 15. октобра и 15. априла, до 2034. године – рекао је Миленковић и додао да фиксна годишња камата износи 0,9 одсто.
Овакав уговор су потписале све општине са територије Пчињског округа, истакао је градоначелник.
– Суштина је да ће тај отпад бити допреман до одређених тачака, које ће бити дефинисане од стране консултаната и те општине ће нашем комуналном предузећу плаћати за услуге које оно врши за њих.
Такође, биће формирана комисија која ће одредити цену одвожења отпада, али и цену за територију града Врања.
Та цена ће бити формирана како би депонија била одржива али и да комерцијално приходује, односно да тај секундарни отпад прерађује и рециклирани отпад пласира на тржиште – рекао је Миленковић.
Одборници су усвојили и измене Плана детаљне регулације Александровачког језера којима су дефинисане површине јавне намене, чиме се стварају услови за санацију језера и изградњу спортско-рекреационог центра.
На седници су усвојени и извештаји за прошлу годину јавних установа Народни универзитет, Туристичка организација и Апотека Врање.
Локални парламент је донео и одлуку о престанку мандата директорки Културно-образовног цетра Врање Јасмини Вељковић и на то место именовали Изабелу Савић, донедавну градску већницу за туризам.
Потврђени су и мандати за двоје нових одборника градске скупштине, Слађани Томић са листе СНС-а и Владимиру Симоновићу са листе Српска десница.
Градски парламент је донео одлуку о формирању Спортско привредног друштва Врање 1093, променом облика из Спортског удружења „Одбојкашки клуб Врање“.
Одборници су усвојили и измене одлука о социјалној заштити и организацији Градске управе, као и измене састава Градске изборне комисије.