У малој сали ОКЦ-а, организована је луткарска представа као део пројекта „Старо Врање- оживљене лутке“. Текст представе су писале Анита Пешић, луткарка из Ниша, Ана Митић Стошић и Даница Крстић из врањског Културно – образовног центра.
У представи су учествовали ученици основних школа са подручја Врања. Они су током пројекта правили лутке и припремали се за представу. Како лутке изгледају, описали су нам актери самих креација.
– Моја луткица има плаву косу. Има мараму као што се некада носило у Врању. Улога ми је добра јер говорим о старим занатима и како се некада живело у Врању, каже Емилија Младеновић, из ОШ „Радоје Домановић“.
– Научили су нас како да глумимо, изговоримо текст и унесемо емоцију. Важно је бити поносан на оно што смо урадили. Мој лутка има црну косу и направљена је од варјаче. Уовој представи глумим Бору Станковића, нашег врањског писца, каже Дарко Љубић, из ОШ „20. Октобар“ Власе.
– Моја лутка овако изгледа. Допада ми се што на хаљини има шљокица и лутка ми је насмејана. Искористила сам розе материјал да направим хаљину. Ставила сам јој мараму. Нела Митић, из ОШ „Вук Караџић.
– Ставио сам на луткицу плави појас. Има исти прслук као што ја носим и има црну косу, каже Никола Младеновић, из ОШ „Доситеј Обрадовић“.
– Овде сам из љубави према глуми. На овај начин помажемо Мартину Лаву и Вивијен да сакупимо новац за њих, каже Таша Антић, из ОШ „Јован Јовановић Змај“.
Колико је уложено труда и рада да све протекне у најбољем реду и да се реализује пројекат, о томе сведочи Татјана Стошић, сарадница у Културно- образовном центру.
– Овај пројекат је препознат и подржан од стране Министарства културе и града Врања. Пројекат је из области стваралаштва деце. То подразумева израду луткица од варјача, сунђера и платна. Деца су сама израђивала луткице и припремали их за представу. Припреме су трајале два месеца. Инспирација је пронађена у Бориним делима. Деца су уживала, иако је било напорно јер су имали пробе сваког другог дана. Са њима су радиле Ана Митић Стошић, Анита Пешић „луткољубица“ из Ниша и Даница Крстић.
Сараднице на пројекту, сценаристкиње и режисерке потрудиле су се да оживе старо Врање и заборављене занате. Циљ је био да деца науче старе занате и да их отргну од заборава.
-Уследило је писање сценарија на тему старог Врања. То ме је инспирисало и замислила сам главну улицу варошице пуну занатских радњи и механа. На писању текста ангажована је и моја колегиница Даница Крстић. Анита Пешић је била задужена за лутке, али и за сценарио, каже Ана Митић Стошић, сценаристкиња представе.
– Дивну сарадњу сам остварила са децом. Пријатељство је процветало. Изградили смо везу која је нераскидива. Имали смо питања од стране деце како водити лутку, како је држати и понашати се у разговору са лутком. Стечена знања могу касније примењивати у школи или на неким другим активностима. Разговарала сам са децом о орјентацији у простору и држање лутке. О начину прилажења и одлажења са сцене. Постоје трикови које сам поделила са децом и припремила их за наступ, каже Анита Пешић Луткољубица из Ниша, луткарка, васпитачица и писац за децу.
Сав прикупљени новац биће уплаћен за помоћ Вивијен Линч и Мартину Лаву.