
У Крагујевцу је по 67. пут одржано Државно такмичење талентованих ученика основних и средњих школа, окупљајући најбоље младе умове из целе Србије. Културно-образовни центар предводио је импозантну делегацију од 68 ученикаиз Врања, а њихов труд и знање резултирали су са изузетна 44 пласмана.
Такмичење талентованих ученика разликује се од осталих такмичења по томе што такмичари показују виши ниво знања јер се поред теста они уводе у методологију научног истраживања односно они пишу свој научно-истраживачки рад. Из целе Србије надметало се 650 ученика у 14 наставних предмета.
– Ми смо се лепо провели и све је протекло без било каквих проблема. Ја испред организатора Културно-образовног центра могу да кажем да смо презадовољни и захвални Граду који нам је финансијски помогао да реализујемо ово такмичење и да се захвалимо и менторима и ученицима који су показали изванредно знање, каже Ана Митић из Културно-образовног центра.
– Могу рећи да сам јакопоносна на њих, ја сам дугогодишњи ментор испред Културно-образовног центра од самог оснивања 1998. године тако да су иза мене многобројни ученици са наградама. Оно што је мени посебно драго је то што имамо запажена три места на овом републичком такмичењу, каже Мирјана Стаменковић, професорка биологије у Медицинкој школи.
Угостили смо Наталију и Јану и близанце Луку и Лазара, ученике трећег разреда Медицинске школе „Др Изабел Емсли Хатон“ који су освојили прве награде из биологије за своје радове. Њихова професорка истиче да су теме у складу са њиховим образовним профилима у средњим школама.
– Наш истраживачки рад био је на тему „Дијагностика хематолошких поремећаја путем крвних размаза. Било нам је занимљиво јер тако једноставна метода може да открије веома озбиљне болести као што су анемија или леукемија, ми смо у конректном случају обрадиле лимфобласну Б леукемију, а само такмичење се састоји из два дела, теста и одбране научно-истраживачког рада пред комисијом, каже Наталија Димитријевић.
– Ова тема је веома важна. Потрена је пре свега крвна слика, а она која указује на сумњу на леукемију ради се крвни размаз, то је танак слој крв који је развучен на стаклу, он се боји и микроскопира се и гледају се ћелије, појашњава Јана Николић.
– Ми смо радили истраживачки рад на тему „Превенција карцинома грлића материце ХПВ скринингом код жена у Пчињском округу“. Ову тему смо изабрали зато што је актуелна у друштву. Људи се углавном плаше да приме ову вакцину јер имају предрасуде. Ми смо овим радом хтели својим вршњацима да покажемо да да је вакцина ту због примарне превенције и да скренемо пажњу на скрининг код жена, каже Лазар Трајковић.
– Ми и нисмо још увек толико свесни овог успеха, али су сви поносни на нас. Ми смо пресрећни јер смо схватили да се рад и труд исплатио и то показују и саме награде, каже Лука Трајковић.
Културно-образовни центар настао је на темељима Центра за таленте, који је основан 1998. године и он покрива Пчињски и Јабланички округ.
Овогодишњи циклус трајао је од октобра и већ се приводи крају због школске године. Запослени чекају почетак нове школске године и нове полазнике са којима ће се такође вредно радити.