Температурне разлике непогодне за хроничне пацијенте

Температурне разлике, које су приметне последњих дана, итекако утичу на здравствено стање свих, првенствено хроничних пацијената и старијих особа. Лекари саветују да се користе прописане терапије , како би се што безболније пребродио овај период.

Температурне разлике осећају и млађе, здраве особе, али у блажем облику. По речима др Милана Алексића, ради се о главобољама, несаници и вртогавици.

-Хронични пацијенти имају израженије тегобе, зато што хладни дани доводе до сужавање крвних судова, што даље доводи до наглог скока крвног притиска. Зато пацијенти који имају хроничне тегобе и не могу својом редовном  терапијом да регулишу те нормалне вредности притиска, долазе код нас по додатну, односно антихипертензивну терапију. Поред тога, због влажности ваздуха, често добијамо позиве од пацијената који имају астму и дешава се да имају нападе гушења, које не могу својом терапијом да ублаже, ту ми ординирамо и дајемо им парентералну, кортико или бронходилaтоторну терапију, објашњава др Милан Алексић.

Доктор Алексић каже, да поред хроничних пацијената, промена времена утиче и на пацијенте који имају проблеме са реуматизмом, те се код њих због хладног времена повећава сензибилност болних рецептора. Такође, хладно време утиче и на пацијенте који имају ангину пекторис, код којих због хладног времена и сужавања крвних судова долази до болова у грудима и у левој руци.

-Када крену високе температуре, односно топлији дани, сусрећемо се са пацијентима који због деловања топлоте на организам и ширења крвних судова, долази до пада крвног притиска. Све то даље изазива кризу свести, вртоглавицу и уопште колапс у затвореним просторијама. Такође, са доласком пролећа, због цветања и повећане концентрације полена у ваздуху, јављају се и пацијенти са појачаним алергијским реакцијама, истиче доктор Милан Алексић.

Рад у Служби хитне медицинске помоћи је веома одговоран и како сам назив каже, захтева хитно деловање, каже наш саговорник.

-Посао јесте стресан али то углавном зависи од тога колико је велико искуство. Ја сам у овој служби годину дана и у почетку ми је било доста стресније, временом са већим искуством и стрес је мањи, речи су доктора Милана Алексића.

Савет доктора Алексића је да хронични пацијенти редовно користе своје терапије, да са доласком лепог времена повећају физичку активност, да воде рачуна о исхрани и пију више течности.

Please follow and like us:
Здравље