Топла вода, један од наjјефтинијих енергената

Чак 670 извора топле воде постоји у Србији, али се ретко где користи њихова енергија, иако се ради о обновљивом извору енергије. На подручју нашег града последњих година интензивирано је коришћење топле воде, као енергента, пре свега за загревање.

И када год нешто први пут почне, наиђе се на скепсу и негодовање,  јер се ради о непознаници. Тако је било и у Врањској Бањи, када су се прва домаћинства прикључивала на даљинско грејање, а као енeргент се користила топла вода.

-У пракси се показало као јако ефикасно и добро. Најбитније је да имамо адекватну температуру, да су људи задовољни. Да смо им уштедели кућни буџет, а доста остаје, јер три пута јефтиније плаћају грејање у односу на кориснике у Врању. Задовољни су, имамо толико захтева да физички нећемо моћи да стигнемо све да урадимо- каже директор Новог дома Горан Петровић.

Ради се на пројектима и аплицирању код надлежних како би се дошло до средстава за ширење мреже. Учествоваће и грађани и предузеће са средствима. Осим домаћинства и многи други користе бенефите топле воде. 

-Доста је корисника на наш систем грејања. Грејемо школу, вртић, Дом здравља, физичка и правна лица, пољопривреду. Идемо корак по корак, али је за почетак веома добро – додаје директор.

Ово предузеће је и у преговоримa са власницима који граде нови хотел у Врањској Бањи, за будуће послове. Ради  се о објекту од 30.000 квадрата, тако да ће стручњаци имати доста посла  на ширењу мреже.

Please follow and like us:
Економија