
На Јавни позив Града за уградњу соларних панела за сопствене потребе стигло је 16 пријава, а одобрено је 13 и објављена је прелиминарна листа. Сутра је последњи дан за увид у прелиминарну листу за уградњу соларних панела. До 23. марта је рок за улагање приговора на прелиминарну листу. Интересовање грађана је добро, јер се већ виде бенефити појединих спроведених мера и побољшане енергетске ефикасности.
Већ у току ове недеље Комисија ће кренути у обилазак свих објеката који се налазе на прелиминарној листи, укупно 13. Њихово је да утврде да ли су наводи из пријаве тачни, да ли све што се налази у пријави одговара стању на терену.
– Након свих сачињених записника, фото документације, формираће се предлог коначне листе. Након тога поново постоји период приговора на коначну листу и ако све буде у реду, после тога ће Градско веће донети одлуку о додели средстава сваком грађанину појединачно – каже Данијела Бандовић, енергетска менаџерка Врања.
У претходном периоду Град је већ спровео један јавни позив и уграђено је 6 соларних електрана. Ово је други позив и интересовање грађана је добро, након почетне скепсе, истиче менаџерка. Препознају се бенефити, пре свих, у финансијском делу. Град и Министарство рударства и енергетике финансирају 50 посто вредности електране или максимално 420.000 од вредности електране.
– С обзиром да имамо више извођача радова, они сви имају своје цене и различите предрачуне, које су грађани поднели у току подношења пријава. Уколико је износ електране до 6 киловата 840.000 динара, тада ће Град суфинансирати 420.000 динара. Уколико је већи износ Град поново финансира 420.000 динара, а уколико је мањи, онда финансира половину износа. Поједини грађани су конкурисали за већу електрану и они ће доплатити разлику између 6 киловати и рецимо 10 киловати, колико је тражено у одређеним случајевима – објашњава Бандовићева.
Улагања, када је у питању побољшање енергетске ефикасности у почетку су велика. Међутим, много брже се исплате када се користе субвенције.
– Управо, у случајевима где су већ уграђене топлотне пумпе, са уградњом соларних панела ће се много боље видети ефекти уштеде електричне енергије, јер топлотне пумпе раде на електричну енергију. Самим тим, ако је производимо из обновљивог извора енергије, она ће се максимално користити за топлотну пумпу – каже менаџерка.
Обновљив извор енергије је бесплатан, то је оно што нам је природа дала. За њега је само потребно да створимо услове и да га адекватно користимо.