У претходном периоду много се улагало у изградњу и унапређење економске инфраструктуре, а ради се и даље. Од изградње фекалне станице у Слободној зони, тренинг центра на коме ће се радити у наредном периоду, па све до бројних мера активне политике запошљавања. Ради се и на Нацрту националног плана запошљавања од 2024-2026. у складу са државном Стратегијом запошљавања.
Економска инфраструктура врло је важна када говоримо о довођењу инвестиција у град. На том пољу ради се активно, а за пројекте, пројектно-техничку документацију и подршку новим и постојећим инвеститорима задужена је Канцеларија за локални економски развој. Они су активно радили у претходном периоду, а посебно на подручју Слободне зоне.
-Неки од најзначајнијих пројеката су изградња друмског моста на Содерачкој реци, који повезује пут према Вртогошу, затим изградња канализационе мреже са цевоводом, изградња тренинг центра у Слободној зони, припрема документације за наставак изградње обилазнице и најзначајнији од капиталних пројеката – депонија Метерис, каже Бобан Станковић, координатор Канцеларије за локални економски развој.
Само ова четири поменута пројекта вредна су око 17 милиона евра, без онога што ће Град уложити за експропријацију земљишта, приступне саобраћајнице и све што је неопходно како би се пројекти реализовали.
На тај начин стварају се услови за долазак инвестиција, а недавно је и председник Вучић најавио да у Врање долази велики инвеститор који ће упослити око 1500 људи.
-Укључени смо у разговоре са инвеститором, озбиљан је инвеститор, укључена је Влада Републике Србије и очекујемо његов долазак ускоро, додаје Станковић.
Ту су и бројни програми за оне који желе да отпочну сопствени бизнис и друге мере подршке незапосленима.
-Локална самоуправа кроз Акциони план запошљавања предвиђа низ мера из области запошљавања, имајући у виду да смо у претходном периоду реализовали План запошљавања за период 2022-2023. где смо обухватили 250 лица у различитим мерама, и нови план ће бити веома амбициозна и биће донет почетком године, истиче координатор КЛЕР-а.
Нови акциони план обухватиће период од 2024. до 2026. године, а већ је у припреми Нацрт плана у складу са Стратегијом запошљавања Владе Републике Србије. Канцеларија за локални економски развој припрема бројне пројекте и све што је неопходно како би Град аплицирао код министарстава онда када се створе услови за то.
-Да би Град уопште могао да се појави са захтевом за средства код различитих донатора, или на републичком нивоу, ми претходно припремамо пројектно-техничку документацију и пројекте за тражење тих средстава, а све у складу са Планом развоја, Планом капиталних инвестиција и осталим плановима које покривају одређену област за коју тражимо средства и ту имамо огромну подршку Владе и министарстава, наглашава Станковић.
Веома је важан сталан контакт са министарствима Републике Србије, развојним агенцијама, међународним организацијама и развојним програмима, привредним субјектима, грађанима и осталим развојним актерима. Град Врање је, између осталог, и вишеструки добитник признања Фајненшел Тајмса – ФДИ Магазина, у категоријама исплативост улагања инвеститора и постојање стратегије за привлачење директних инвестиција.