Унапређење менталног здравља

Анита Петковић психолошкинја устудију Радио телевизије Врање

Људима се често дешава да не препознају да им је ментално здравље нарушено. У таквим ситуацијама у решавању овог проблема, како код деце тако и код одраслих, подједнаку улогу имају и  породица и друштво.

Повученост у себе, инертност, страх, неизвесност знају да буду први симптоми који представљају почетак нарушавања менталног здравља.

– Када говоримо о менталном здрављу не могу рећи чија је улога већа, породице или друштва, већ да је улога подједнака у унапређењу менталног здравља. У решавању овог проблема потребно је на почетку укључити цело друштво, а први кораци су едукација и информисање, дакле радити на информисању и едукацији људи о томе шта је ментално здравље и које последице могу да оставе по наше телесно здравље. Битно је да схватимо да неке симптоме које доживљавамо као субјективне јесу заправо симптоми који могу имати озбиљније последице на наше целокупно телесно здравље и озбиљно могу да поремете функционисање нас као појединаца а када сваки појединац створи представу о томе, биће спреман да затражи адекватну подршку, рекла је за РТВ психолошкиња Анита Петковић.

Брз начин и темпо живота су постали свакодневица из које произилази и свакодневни стрес али ми то не препознајемо. Породица као стуб друштва је та која прва препозна проблем.

– У оквиру сваке школе и тимова реализују се радионице, али и на нивоу локалне заједнице постоје ресурси који раде на едукацији кроз тај радионичарски рад, и врло је битно пружити прилику младима да се укључе у ове активности јер су оне едукативне и на тај начин млади стичу довољно знања и могу да препознају потребе и делују превентивно. Треба да радимо на јачању ових ресурса у том смислу, не само за децу већ то важи и за све грађане који имају потребу за то, јер то доводи до побољшања менталног здравља, закључује психолошкиња Анита Петковић.

Уз подршку породице и друштва ипак је могуће излечити одређене менталне потешкоће и повратити баланс у свакодневном животу.

Please follow and like us:
Друштво Здравље