
Са доласком пролећа, Пчињски округ се суочава са сталном претњом – пожарима на отвореном. Иако статистика показује пад у броју забележених случајева у односу на прошлу годину, опрез и одговорност грађана остају кључни за спречавање катастрофа. Министарство унутрашњих послова у сарадњи са општинским службама врши обиласке терена у циљу проналажења и процесуирања лица која проузрокују пожаре, казне за физичка лица су од 50 до 100 хиљада динара, док је за правна лица до милион динара. У овом прилогу сазнајте шта је узрок пожара и које мере се предузимају да се заштите животи и имовина?
Мањи је број пожара односу на протеклу годину, рекао је за наш програм Марјан Ристић заменик команданта Ватрогасно спасилачког батаљона за Пчињски округ. Према статистичким подацима, прошле године у периоду од јануара до марта месеца било је 307 пожара на отвореном, док је тај број у овој години 250.
Иако статистика бележи смањење броја пожара у Пчињском округу, ватрена стихија и даље представља озбиљну претњу. У овом периоду године, када су сува трава и ниско растиње лако запаљиви, сваки несмотрен потез може имати катастрофалне последице.
-Сваки пожар који грађани буду видели, требало би одмах да обавесте ватрогасну јединицу на број телефона 193, представе се и уколико се пожар налази на неком неприступачном терену или неком крају где нема сигнала, најбоље би било да се склоне и сачекају ватрогасце. Ово време нарочито погодује пожарима на отвореном јер могу проузроковати велику материјалну штету и угрозити људске животе. Министарство унутршњих послова Сектора за ванредне ситуације, апелује на све наше грађане да буду одговорни према себи и према другима, да не пале на отвореном простор, као и на ивицама руба шума на удаљености од 200 метара јер могу да угрозе своје животе и изазову велике материјалне штете, истакао је Ристић.
Наш саговорник апелује на грађане да не пале стрњику, суву траву, ниско растиње, већ да користе друге начине за чишћење својим пољопривредних усева, као што су заоравање њиве, чишћење њива другим методама које не подразумевају паљење, јер тиме могу угрозити свој, али и животе других људи. Како се крај грејне сезоне назире, упитали смо га и где се у овом периоду највише јављају пожари и где интервенишу?
-Дешавају се пожари, углавном на димњацима кућа и стамбених зграда. Како је крај грејне сезоне, требало би да се обрати пажња о чишћењу димноводних канала, пећи на чврста горива, грејалице су такође један од већих окидача за пожар у затвореном простору, као и пуњач за телефон, зато је савет да све те апарате, као што је и клима уређај, треба искључити приликом изласка из куће, стана, додаје наш саговорник.
Статистика каже да је у 99 посто случајева узрок пожара људски фактор, зато је константни апел свим грађанима да на отвореном воде рачуна чак и о опушку цигарета, јер су ,такође, окидачи проузроковања пожара великих размера, када је затворени простор у питању .
Ватра је непредвидива и опасна, а само један несмотрен потез може изазвати катастрофу. Будимо одговорни, опрезни и чувајмо свој дом и своје најближе, поручује наш саговорник.