Ваздух у Врању чист. У току зиме било је десетак дана са повећаном концентрацијом чађи

У току зиме било је десетак дана са повећаном концентрацијом загађујућих материја у ваздуху, што је и очекивано, с обзиром да се у зимским месецима ложи. Са доласком пролећа и ситуације се побољшала. 

Зимски месеци су за нама, сезона ложења је готово завршена, те у марту и априлу није било загађујућих материја у ваздуху, показују резултати Завода за јавно здравље, који врши контролу квалитета ваздуха на пет мерних места.

-У јануару смо имали пет дана са повећаном концентрацијом чађи на мерном месту у школи “Светозар Марковић,“ а један дан у вртићу “Невен.“ У фебруару је било четири дана са повећаном концентрацијом чађи на мерном месту у школи “Светозар Марковић“ и један дан у школи “Јован Јовановић Змај“ у Врању, док у марту нисмо имали повећане концентрације загађујућих материја. До 12. априла такође није било повећане концентрације загађујућих материја које меримо, а меримо сумпор-диоксид, чађ и азотове оксиде и укупне таложне материје из аероседимента, каже др Невенка Станојковић из Завода за јавно здравље.

Све ове материје штетне су по здравље људи, а чађ је можда и најштетнија, јер је канцерогена. Ипак, Врање се на листи Агенције за заштиту животне средине налази у самом врху по квалитету ваздуха, а мала одступања у зимским месецима су донекле нормална, с обзиром на наше навике, како по питању коришћења моторних возила, тако и енергената.

 -Агенција за заштиту животне средине стално издаје своје билтене и може свако да погледа на њиховом сајту да град Врање има прву категорију квалитета ваздуха. Јесте да имамо повремено загађења, али ту је још једна чињеница – да не меримо многе од загађујућих материја, неки градови мере више, неки мање, али на основу свега онога што меримо, ми смо у првој категорији, додаје Станојковић.

Оно што ми као појединци можемо да урадимо по питању побољшања квалитета ваздуха је садња дрвећа, мање коришћење аутомобила, а више јавног превоза, и у летњим месецима бицикала, затим ту су и возила на електрични погон, која су еколошки најприхватљивија, а уколико имате старије возило требало би редовно обављати технички преглед. Највећим загађивачима сматрају се дизел возила. Важна је и термоизолација дома, а као фосилно гориво се препоручује гас. Ипак, најбољи су обновљиви извори енергије, попут сунца, ветра, те ту имамо све позитивнију слику, с обзиром на већи број власника домаћинстава који уграђују соларне панеле, последњих година и уз подршку Града и ресорног министарства, а позитивне ефекте даће и изградња ветроелектране “Пољаница“ о чему је већ било речи. О позитивним ефектима коришћења обновљивих извора енергије најбоље сведочи Градска општина Врањска Бања, која делом користи термалну воду као енергент, те тамо нема повећане концентрације загађујућих материја у ваздуху.

Ту је и индустрија као највећи загађивач и они морају да буду обазриви и користе технолошке процесе који су еколошки најприхватљивији, али и уграђују филтере уколико је то неопходно.

.

Please follow and like us:
Друштво Здравље