Вршњачки едукатори о радионицама на тему насиља међу вршњацима

Кроз телевизијски серијал емисија који је посвећен горућем проблему данашњице, вршњачком насиљу, разговарали смо са младим људима, који су своје време посветили овом проблему, радили на свом усавршавању и пренели знање вршњацима.

Богдан Димић, ученик Гимназије „Бора Станковић“ и Марија Михајловић ученица ОШ „Светозар Марковић“ на недељи посвећеној вршњачком насиљу, учествовали су као вршњачки едукатори и радили са својим вршњацима радионице о овом друштвеном проблему.

-Ја верујем да је проблем нетолеранција, ипак је толеранција најбитнија у било ком односу. Људи нису навикли на разлике, сви желе неку генерализовану слику, док постоје људи који желе слободу која им није пружена, већ им стављају етикете и управо су они жртве насиља, истакао је Димић вршњачки едукатор.

Један вршњачки едукатор треба да има знање које ће пренети својим вршњацима на одређен начин. По речима овог младог човека, посао едукатора је од великог значаја јер се млади најбоље разумеју међусобно, исти их проблеми муче и истим језиком говоре.

– Жртве насиља су обично повучене, тихе, особе које се не истичу и њих је најлакше повредити, објашњава Богдан.

Насиље не мора да буде физичко, не мора да буде психичко, емоционално, али уколико се обједине и једна особа доживи сва три вида насиља, може доћи до катастрофалних последица, речи су вршњачког едукатора.

-Самим тим што су то била деца мог узраста, мени је било лакше јер имамо сличан начин размишљања и лепо смо се разумели. Насиље, не само вршњачко је још увек табу тема, овај проблем није нешто о чему се пуно прича, ни у школи, ни код куће. Сматрам да су вршњачке едукације веома корисне, јер ту деца могу да искажу своје проблеме. Сматрам да су едукације корисне, разговори са психолозима, иако се деца још увек стиде да причају са њима, речи су Марије Михајловић вршњачке едукаторке.

Марија и Богдан су седам дана са својим вршњацима одржавали радионице, разговоре, али и делили своја искуства на ту тему. Закључак са тих радионица је да никоме није пријатно када чују за неку страховиту последицу насиља, потребно је више говорити о овом проблему, како би до сваког детета дошла информација да нам вршњаци нису непријатељи, нису ривали, већ другари.

Please follow and like us:
Друштво