Вучић: Стање јавних финансија је изузетно, људи не треба да брину; Србија ће се борити да спречи чланство тзв. Косова у СЕ

фото: Тањуг

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је стање јавних финасија у Србији изузетно и да то не треба да брине људе.

Он је на конференцији за новинаре рекао да о стабилности динара не треба да говори и да ће се потрудити да повећање акциза грађани не осете.

Како је рекао финансијска процена за први квартал ове године је 4,6 одсто, као и да би био 5,1 да није било великог ремонта у НИС-у.

„Тамо се ствари нису одвијале како треба. Стопа раста од 4,6 је више од европског и светског раста. Дефицит нам је на крају године био 2,2 одсто, док је у Европи 3,6. Имамо стабилне финансије, а јавни дуг је 47,6 одсто“, рекао је Вучић.

Обраћању присуствују министри Горан Весић, Ивица Дачић, Томислав Момировић и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.

Почаствован сам што ћу угостити кинеског председника

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је веома почаствован што ће 7. и 8. маја угостити кинеског председника Си Ђинпинга.

Он је на конференцији за медије рекао да Си долази у званичну посету на понос грађана Србије, као и да смо ми једна од три дестинације у Европи које ће посетити. 

Како је рекао, поред Београда посетиће Париз и Будимпешту.

„Почаствован сам што ћу угостити кинеског председника, отворити бројне теме. Са наше стране биће иницирани пројекти убрзаног развоја, од летећих аутомобила, сателита и слично. Развијаћемо најбоље односе. Данас  су нам стигли возови из Кине, ускоро завршавамо пругу Београд – Суботица“, рекао је он.

Шансе да тзв. Косово постане члан СЕ и даље веома велике

Вучић је изјавио да су шансе да тзв. Косово постане члан Савета Европе су и даље веома велике, али да Србија даје све од себе да то спречи и истакао да се тиме поносимо зато што ми тиме поштујемо европска правила.

„Зато што поштујемо европске услове, зато што поштујемо све оно што смо са Европљанима и Американцима договорили, за разлику од њих. Зато што је прва секвенца у провођењу било каквих договора, било формирање Заједнице српских општина. Онда, после неких чудних посета Атини и чудних разговора, долази до измене тих услова“, рекао је Вучић у обраћању нацији из Председништва Србије.

После тога, додао је Вучић, Дора Бакојани и они који су били подносиоци извештаја о пријему тзв. Косова у СЕ не помињу спречавања даље експропријације и формирање тзв. полицијских и војних станица на северу КиМ, отимањем приватне имовине Срба, и више нико не помиње ЗСО. 

Додао је да се води свеобухватна кампања неистина и флексибилног тумачења приштинских обавеза и истовремено спровођења различитих завереничких теорија о српској кривици и кривици српског руководства, зашто Косово неће са огромном извесношћу постати чланица Савета Европе.

„Занимљиво је да европске иницијативе за стабилност које води Кнаус, а којем у медијском смислу и не само у медијском смислу много помаже и Михајл Мартенс, служи да направи димну завесу неистине о томе шта се крије иза свега око СЕ и који покушавају да кажу да је Србија у ствари крива, зашто Приштина не може да формира ЗСО. То је већ лакрдијашки део, да будем сасвим искрен“, навео је Вучић. 

Додао је да Приштина тврди да не  може да формира ЗСО зато што не постоје српске општине и зато што Србија не дозвољава формирање ЗСО.

„Ми смо ти који у ствари не дамо Косову да формира ЗСО, како они кажу. И због тога би тзв. Косово требало да буде награђено чланством, а Срби да буду кажњени, јер они их спречавају да формирају ЗСО“, рекао је Вучић.

Он је подсетио да десет месеци ми немамо право трговине српском робом из централне Србије са КиМ и да то више нико не спомиње, а да је то кршење свих принципа слободе, протока, робе, услуге, људи, капитала, кршење свих елементарних принципа који су предвиђени споразумом, потписивањем споразума ЦЕФТА.

„Никога то не интересује. Укидање динара од 26. и 27. децембра прошле године. Дакле, дошли смо 1. маја месеца. Требало је 1. маја да буде наставак дијалога, да се дође до неког решења да би људи могли да приме и плату и пензију, да би људи могли да живе“, поручио је Вучић.

Додао је да нам предстоје политичко-дипломатске битке које очекујемо и да 16. маја очекујемо гласање у Комитету министара Савета Еуропе по питању чланства тзв. Косова у тој организацији.

Србија ће се борити да спречи чланство тзв. Косова у СЕ

Председник Србије рекао је да ће се Србија борити како би спречила да тзв. Косово постане чланица Савета Европе (СЕ) и оценио да ће то бити тежак задатак, јер се против Србије боре велике силе.  

Председник је то изјавио током свог обраћања нацији у згради Генералног секретаријата председника Републике и нагласио да је тзв. Косову потребан глас 31 земље чланице, а да тренутно имају подршку између 29 и 33 чланице.

„Дакле ствари су на ивици. Ми се боримо, велике силе се боре против нас. Наставићемо да се боримо. Ја сам и данас имао много важних разговора по том питању и наставићу да разговарам“, нагласио је председник.

Вучић је истакао да тзв. Косово може добити чланство у СЕ и поред тога што није формирала Заједницу српских општина (ЗСО), а како је рекао, представници власти у Приштини то отворено и говоре.

Вучић је рекао да мотив тзв. Косова за чланство у СЕ није никаква заштита људских и мањинских права и да је председница привремених приштинских институција Вљоса Османи открила да тзв. Косово жели чланство у СЕ само како би могла да подигне тужбе против Србије.

Вучић је цитирао изјаву Вљосе Османи за Клан Косова:

„Након уласка у СЕ, породице ће имати приступ Европском суду за људска права да туже Србију за повреду права на живот њихових најмилијих, за повреду права на људско достојанство и друга права на које чланови породице имају право“. 

Зато је, наводи даље Вучић из цитата Османи, императив да процес учлањења Косова буде успешан и да би чланство у Савету Европе користило свим грађанима Косова, посебно породицама којима је то право ускраћено већ 25 година.  

Please follow and like us:
Друштво